Inwestycje w AI, niższy podatek miedziowy, miliardy na kolej. Szczegóły planu rozwoju

Minister finansów Andrzej Domański przedstawił szczegóły planu rozwoju Polski i wielkich inwestycji, które mają być realizowane w nadchodzących latach. Wśród pomysłów mających przyspieszyć wzrost znalazły się inwestycje w AI, kolej i transformację energetyczną. 

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-02-10, 14:46

Inwestycje w AI, niższy podatek miedziowy, miliardy na kolej. Szczegóły planu rozwoju
Andrzej Domański podczas konferencji Polska. Rok Przełomu. Foto: PAP/Paweł Supernak

Inwestycje w fabryki AI

Podczas przemówienia w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Donald Tusk zapowiedział, że rok 2025 będzie "rokiem przełomu" i nakreślił główne kierunki zmian czekających Polskę - od deregulacji, którą ma zająć się Rafał Brzoska, szef i właściciel InPost, poprzez inwestycje Google i Microsoftu w Polsce aż po transformację energetyczną i duże środki na projekty kolejowe. W samym 2025 roku na inwestycje w Polsce ma zostać wydane 650 mld złotych z różnych źródeł (w tym np. 50 mld euro z KPO). 

Czytaj także:

Słowa premiera w konkrety ubrał minister finansów Andrzej Domański, który wystąpił zaraz po szefie rządu. Sprecyzował on gorącą kwestię sztucznej inteligencji i inwestycji w tym sektorze nowoczesnych technologii, w których Europa wydaje się zostawać w tyle za USA i Chinami. 

Na inwestycję w fabrykę AI w Poznaniu rząd chce przeznaczyć 200 mln złotych. Środki przeznaczone będą na stworzenie niezbędnych mocy obliczeniowych. Pierwsza taka fabryka powstaje w krakowskim Akademickim Centrum komputerowym Cyfronet AGH.

REKLAMA

- Musimy i możemy zbudować fundamenty, by polskie firmy liczyły się w technologicznej rywalizacji, dlatego będziemy aktywnie rozwijać AI, a także technologie kwantowe, których podwaliny tworzyli polscy fizycy; zapewnimy odpowiednią infrastrukturę i programy szkoleniowe, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji - mówił minister Domański. 

Miliardy na kolej - element rozwoju logistyki i transportu

Szef resortu finansów zauważył, że Polska ma potencjał na to, by stać się kluczowym węzłem logistycznym Europy. Już teraz rodzimym portom udało się odebrać Rotterdamowi i Hamburgowi 90 proc. przeładunków kontenerowych kierowanych na rynek krajowy, ale do dalszego ich rozwoju niezbędna jest odpowiednia infrastruktura transportowa. 

- Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczna jest jednak modernizacja kolei, która stanie się kręgosłupem sprawnej logistyki i szybkiego transportu. Lepsze skomunikowanie portów z zapleczem logistycznym będzie absolutnie kluczowe - zauważył Domański.

Dlatego do 2030 na rozwój kolei przeznaczone ma być 180 mld złotych. Tylko na samą modernizację ważnej linii między Szczecinem a Wrocławiem ma pójść 10 mld. To niejedyne inwestycje w infrastrukturę logistyczną. Trwają prace nad rozwojem polskich portów - Świnoujścia, Gdańska i innych. 

REKLAMA

Transformacja energetyczna - być albo nie być polskiej gospodarki

Bez stabilnych i tanich źródeł energii nie będzie transformacji. (...) Celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdy ceny energii staną się atutem polskich firm w konkurencji z podmiotami zagranicznymi - mówił Andrzej Domański podczas konferencji. 

W tym celu rząd planuje rozwinąć sieci przesyłowe (które są wąskim gardłem transformacji - bez nich nie można przesyłać energii, a przez lata budowane były do przesyłu z południa na północ) - Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator przesyłowy, mają dostać 65 mld złotych na inwestycje. Zmodernizowana sieć przesyłowa będzie mogła z kolei obsłużyć efekty planowanych inwestycji w wytwarzanie energii. 

A planowane jest stworzenie 7-8 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach gazowych (w tym na biogaz) mogących wspierać elektrownie oparte o OZE w sytuacjach, gdy te nie będą mogły wytwarzać odpowiedniej ilości energii. Do tego przeznaczono już 60 mld złotych na elektrownię jądrową na Pomorzu

Obniżki podatków - skorzysta KGHM, ale nie tylko 

Rząd zaplanował też obniżenie tzw. podatku miedziowego. Płacony głównie przez KGHM podatek od wydobycia miedzi i srebra ma zostać obniżony - budżet straci na tym 0,5 mld złotych w 2026 i 0,7 mld w 2027, ale skorzystać ma gospodarka. Szef resortu finansów podkreślił, że "Polska potrzebuje inwestycji w wydobycie". 

REKLAMA

Zmienione nieco będą także kwestie związane z innymi podatkami. Limit zwolnienia z VAT zostanie podniesiony do 240 tys. złotych (czyli takie obroty roczne mogą mieć firmy zwolnione z VAT). Ułatwi to życie drobnym przedsiębiorcom nie tyle w kwestii mniejszych danin publicznych, ile w zmniejszeniu obciążenia biurokratycznego. 

Łatwiej też będzie o przedawnienie błędów przy wyliczaniu podatków. Minister chce zmienić zasady dotyczące przerwania biegu przedawnienia. 

- Proponujemy, aby wszczęcie postępowania związanego z podejrzeniem popełnienia wykroczenia skarbowego i przestępstwa skarbowego nie wpływało co do zasady na termin przedawnienia podatku. Wyjątkiem będą najpoważniejsze przestępstwa, ściśle wyliczone w ustawie. Oznacza to radykalnie zawężenie przesłanki do wydłużania 5-letniego terminu przedawnienia - powiedział Domański.

Natomiast nie jest wiadome co z podatkiem od zysków kapitałowych. Wprowadzony ponad 20 lat temu przez ministra finansów Marka Belkę podatek pozwolił na obciążenie części zysków z inwestycji finansowych jakimkolwiek podatkiem. Andrzej Domański ponowił deklarację, że będzie on obniżony, ale nie podał szczegółów. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/AM/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej