Premier zapowiada rekordowe inwestycje. "2025 będzie rokiem przełomu"
- Inwestycje w 2025 roku to ponad 650 miliardów złotych. Takiej kwoty nie było jeszcze w historii polskiej gospodarki - powiedział premier Donald Tusk podczas prezentacji planów gospodarczych rządu. Szef rządu dodał, że "jest to ostrożny szacunek".
2025-02-10, 11:00
Donald Tusk: rok 2025 będzie rokiem przełomu
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie premier Donald Tusk przedstawił założenia programu "Polska. Rok przełomu", opierające się na pobudzeniu inwestycji w kraju. Szef rządu zapowiedział, że rok 2025 będzie przełomowy dla polskiej gospodarki. - W Polsce inwestycje w roku 2025 to będzie ponad 650 miliardów złotych i jesteśmy przekonani w rządzie, że to jest ostrożny szacunek. Dzisiaj właściwie mógłbym powiedzieć, że będzie bliżej 700 mld niż 650. To jest kwota rekordowa, takiej nie było jeszcze w historii polskiej gospodarki - powiedział Tusk. Wskazał, że pierwszy warunek osiągnięcia takiego poziomu inwestycji został już spełniony. - Nie był to łatwy proces, mówię o odblokowaniu tych ponad 50 mld euro z tytułu KPO - podkreślił. - Bezpieczeństwo, energia, sprawna logistyka, inteligentna gospodarka i infrastruktura. To wszystko wymaga uwolnienia energii, nie tylko tej, która płynie z elektrowni, ale mówimy też o energii ukrytej w ludziach - zaznaczył szef rządu.
Premier o Google i Microsoft. "Chcą inwestować w Polsce"
Tusk zapowiedział, że wkrótce zostaną sfinalizowane plany inwestycyjne w Polsce takich firm jak Google i Microsoft. - Liderzy największych firm technologicznych mówią wprost, że mamy coś, co jest absolutnie bezcenne - otwartość, determinację ludzi. Polacy robią na nich ogromne wrażenie - powiedział. - Szefowie Microsoftu i Google'a będą moimi gośćmi w Polsce za kilka dni i będziemy dopinali ich plany inwestycyjne - dodał. Premier podkreślił, że szefowa Google'a przekazała mu, iż Polska jest "w centrum zainteresowania" firmy i jest to "najlepsze miejsce do inwestowania w Europie". - Google chce się zaangażować w działania, które uczynią nasze sieci energetyczne inteligentnymi - wskazał Tusk. Szef rządu poinformował, że ma za sobą również rozmowy z liderami Amazon i IBM w sprawie inwestycji tych firm w Polsce.
Premier zaproponował stworzenie zespołu ds. deregulacji szefowi InPostu
Zdaniem premiera konieczne jest też pilne przygotowanie aktów deregulacyjnych. Chodzi o ograniczenie liczby nowych przepisów i poprawę jakości obowiązującego prawa. Szef rządu zaproponował obecnemu na konferencji prezesowi InPostu Rafałowi Brzosce, aby ten powołał zespół, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne. - Czytałem wywiady z Rafałem Brzoską, że deregulacja nie jest niczym trudnym, tylko trzeba chcieć i że pan akurat wie, co trzeba zrobić. No to niech pan się za to weźmie. Gdybyście przygotowali możliwie szybko rekomendacje do zmian, które nie wymagają ustaw - powiedział szef rządu. Tusk dodał, że należy pilnie przygotować najprostsze akty deregulacyjne "uwalniające gospodarkę, uwalniające wasz czas i wasze portfele od niepotrzebnych ciężarów". - My do tej deregulacji musimy przystąpić razem z biznesem - podkreślił.
Donald Tusk: energii musimy mieć w Polsce więcej i ta energia musi być tańsza
- Potrzebujemy bezpieczeństwa, potrzebujemy wiary we własny siły i możliwości, potrzebujemy też energii, w podwójnym tego słowa znaczeniu - mówił też premier podczas konferencji "Polska. Rok przełomu". Dodał, że przygotowana przez rząd strategia inwestycyjna musi rozwiązywać problemy związane z energią. - Energii musimy mieć w Polsce więcej i ta energia musi być tańsza - stwierdził Tusk. Zapowiedział, że rząd musi podjąć "bardzo konkretne decyzje dotyczące stabilnych, gwarantowanych dostaw energii dla tych wszystkich, którzy chcą w Polsce inwestować".
REKLAMA
Podkreślił, że "polskie inwestycje będą rekordowe" i dotyczą nie tylko inwestycji wiatrowych. Wspomniał w tym kontekście o inwestycjach w farmy wiatrowe na Bałtyku. - To jest początek, ale my musimy równoważyć i stabilizować dostawy prądu innymi niż OZE źródłami energii - zaznaczył szef rządu. Premier przypomniał o budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Poinformował, że rząd jest także "po decyzji" w sprawie wskazania potencjalnej lokalizacji na drugą elektrownię jądrową. Jak zaznaczył, "będzie to wymagało oczywiście zaangażowania prywatnego kapitału, bo nie wszystko z publicznych pieniędzy jesteśmy gotowi finansować".
Rok 2025 w polskiej gospodarce. Premier: wzorem Chrobrego rozpoczynamy nowy etap
- Rok 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu, na który czekaliśmy tak długo - ocenił Tusk przed spotkaniem z przedsiębiorcami na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak mówił, w tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego, dlatego - wzorem pierwszego króla Polski - "postanowiliśmy rozpocząć nowy etap". Szef rządu dodał, że Polska dojdzie do wzrostu gospodarczego na poziomie czterech procent. Tusk podzielił się również opiniami, które do niego docierają z zagranicy. - Na świecie wszyscy mówią: to jest coś niesamowitego, co dzieje się w kraju z niełatwą historią, no można powiedzieć, z dość dramatyczną geografią - powiedział szef rządu.
Czytaj także:
Źródło: Polskie Radio/PAP/mg/kor
REKLAMA
REKLAMA