Zerwanie energetycznych więzów z Rosją. Prezydent Litwy: kluczowa rola Polski
Litwa, Łotwa i Estonia w weekend odłączą się od rosyjskiego systemu elektroenergetycznego. Zsynchronizują się - poprzez Polskę - z sieciami zachodnimi. - Rola Polski w tej kwestii była niezwykle ważna - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
2025-02-07, 19:04
Energetyczne zerwanie z Rosją
Na konferencji prasowej w siedzibie litewskiego operatora systemu przesyłowego, prezydent Nauseda zaznaczył, że gdy toczyły się dyskusje poświęcone temu, jaki model synchronizacji wybrać, to właśnie Polska była krajem, "który zawsze był gotowy pomóc Litwinom wdrożyć konkretne rozwiązanie, niezależnie od modelu".
- Wszystko ostatecznie się udało. Podjęliśmy decyzję, że wszystkie trzy państwa bałtyckie przeprowadzą ten proces wspólnie. Powtórzę jeszcze raz: wsparcie moralne i techniczne Polski było niezwykle ważne dla pomyślnej realizacji całego projektu - podkreślił prezydent Litwy.
Posłuchaj
Przygotowania za 1,5 mld euro
Przygotowania do odłączenia się od systemu BRELL rozpoczęły się prawie 20 lat temu i kosztowały ponad 1,5 mld euro. Kraje bałtyckie zostaną połączone z sieciami europejskimi poprzez Polskę za pomocą linii LitPol Link znajdującej się między litewską Olitąa Ełkiem.
Obchody w Wilnie. Udział wezmą prezydent Duda i szefowa KE
Odłączenie się państw bałtyckich od rosyjskiego systemu zaplanowane jest na sobotni ranek. Przez dobę systemy trzech krajów bałtyckich zaczną wspólnie pracować w trybie pracy izolowanej. Pojutrze ma nastąpić pełna synchronizacja z sieciami Europy Zachodniej.
REKLAMA
W niedzielę wieczorem w Wilnie odbędzie się ceremonia formalnego przyłączenia się krajów bałtyckich do europejskiej sieci energetycznej. W wydarzeniu wezmą udział między innymi prezydent Andrzej Duda i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen.
- Ruszyła budowa Baltic Power. Gigantyczna farma wiatrowa Orlenu coraz bliżej
- Grupa ORLEN stawia na offshore
- "Morska energetyka wiatrowa musi być bezpieczna". Baltic Power: konieczne jest wypracowanie najwyższych standardów
Źródło: Polskie Radio/Kamil Zalewski/łl
REKLAMA