"80 tys. osób śpi na ulicy". Polska Akcja Humanitarna o sytuacji w Syrii

Polskie organizacje apelują o pomoc dla syryjskich uchodźców w prowincji Idlib w Syrii. Chodzi o tysiące osób, które uciekły z domów przed nalotami i walkami. Zbiórkę pieniędzy organizuje m.in. Polska Akcja Humanitarna (PAH). - Ludzie szukają ratunku w obozach dla uchodźców, ale większość z nich jest przepełniona. 80 tys. osób śpi po prostu na ulicy, pod drzewami - mówił Rafał Grzelewski, rzecznik PAH.

2020-02-29, 08:20

"80 tys. osób śpi na ulicy". Polska Akcja Humanitarna o sytuacji w Syrii

Posłuchaj

Rafał Grzelewski: sytuacja syryjskich uciekinierów jest dramatyczna (Polacy w świecie/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_Syria_uchodźcy_shutterstock.jpg
Kilkaset tys. zł dla potrzebujących. Polska organizacja włącza się w pomoc Syrii

Zbiórkę organizują również Caritas Polska oraz Polska Akcja Medyczna. - Sytuacja syryjskich uciekinierów jest dramatyczna - podkreślił Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej.

- Wiemy, że ludzie poszukują ratunku w obozach dla uchodźców, ale większość z nich jest przepełniona i nie jest w stanie przyjąć już nikogo więcej. 80 tys. osób śpi po prostu na ulicy, pod drzewami, a czasami nawet na polach, wśród śniegu, w warunkach bez ogrzewania, bez dostępu do wody - podkreślił Grzelewski.

ONZ szacuje, że od grudnia z domów uciekło co najmniej milion osób.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

ładoś f 1200.jpg
Ocalili tysiące Żydów. W Londynie zaprezentowano anglojęzyczną wersję "Listy Ładosia"

Szansa na przeżycie Holokaustu

W Londynie Instytut Pileckiego zaprezentował anglojęzyczne wydanie "Listy Ładosia". To wykaz ludzi, którzy dzięki polskim dyplomatom pod przewodnictwem ambasadora Rzeczpospolitej w Szwajcarii dostali szansę, by uniknąć Holokaustu. Otrzymali oni bowiem fałszywe latynoamerykańskie paszporty.

Monika Maniewska podkreśliła, że każde takie spotkanie to potencjalna okazja, by do listy dopisać kolejne nazwiska. - Już po opublikowaniu polskiej wersji dotarliśmy do nowych nazwisk i ludzkich losów, bo skontaktowały się z nami kolejne osoby. Mogliśmy rozszerzyć naszą listę. Dlatego liczmy, że angielska wersja publikacji pomoże nam jeszcze bardziej, że odezwie się więcej osób - tłumaczyła badaczka.

Podczas audycji poruszono również temat gruzińskich uroczystości honorujących Polaków więzionych przez NKWD, polskiej edukacji na Litwie, polskiej szkole w Drohobyczu oraz rodzimych aktorach w Hollywood.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadząca: Edyta Poźniak
Data emisji: 29.02.2020
Godzina emisji: 07.06

REKLAMA

PR24/IAR/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej