"Naród polski nie pogodził się z niewolą". Prof. Kucharczyk o Żołnierzach Wyklętych

- Trzeba pamiętać, że po 1945 r. nie było wyzwolenia. Żołnierze Wyklęci walczyli w powstaniu przeciwko narzuconej władzy sowieckiej. Naród polski nie pogodził się z niewolą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN). W rozmowie wziął również udział Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund", który opowiedział o historii walki swoich rodziców.

2020-03-01, 16:10

"Naród polski nie pogodził się z niewolą". Prof. Kucharczyk o Żołnierzach Wyklętych

Posłuchaj

Prof. Kucharczyk: ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to była przede wszystkim inicjatywa śp. Lecha Kaczyńskiego (Gorący Temat/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

pap prezydent żołnierze wyklęci 1200.jpg
Prezydent: Żołnierze Niezłomni nie chcieli żyć w państwie, w którym rządzi wróg

- Można powiedzieć, że ci co zginęli w boju mieli szczęście w porównaniu do tych, których katowano w katowniach sowieckich i ubeckich, których maltretowano, mordowano - mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN), który udzielił komentarza Polskiemu Radiu 24 podkreślił, że "ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to była przede wszystkim inicjatywa śp. Lecha Kaczyńskiego".

"Po 1945 r. nie było wyzwolenia"

- Ich istnienie i przypominanie jest dobrą okazją, by pokazywać na czym polegało "wyzwalanie Polski". Trzeba pamiętać, że po 1945 r. nie było wyzwolenia. Żołnierze Wyklęci walczyli w powstaniu przeciwko narzuconej władzy sowieckiej. Naród polski nie pogodził się z niewolą - podkreślił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Żołnierze Wyklęci. Skazani na zapomnienie

REKLAMA

W audycji wziął również udział Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund".

Powiązany Artykuł

Premier 1200 pap.jpg
Premier: niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyznacza drogę naszej wolności

- Moi rodzice byli żołnierzami kresowymi, którzy rozpoczęli walkę na początku okupacji sowieckiej. Większość oddziałów zbrojnych z Wileńszczyzny została zagnana do lasów przez komunistów. Walka moich rodziców to była forma niezgody na system komunistyczny - mówił.

Historia heroicznej ucieczki

Bukowski opowiedział o pojmaniu ojca. - Niestety pewnej nocy, prawdopodobnie na podstawie donosu, patrol wojsk sowieckich zaaresztował tatę. Próbował on ucieczki po drodze, miał to nieszczęście, że został mocno postrzelony - wspominał.

- Tata trafił do szpitala więziennego, ale miał w sobie tyle siły, by z niego uciec. Skorzystał z marnego nadzoru i dołączył do organizacji leśnych - opowiadał syn por. Edmunda Bukowskiego.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Gorący Temat"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN), Krzysztof Bukowski (syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund")
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 15.06

PR24/PAP/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej