"Wielu ludzi odzyska możliwości komunikacyjne". Prezydent o programie Kolej Plus

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, tzw. ustawę Kolej Plus. Uroczystość odbyła się na stacji kolejowej w Końskich w województwie świętokrzyskim. - Mam nadzieję, że wiele miast dzięki temu odzyska swoje możliwości, a przede wszystkim wielu ludzi odzyska swoje możliwości komunikacyjne - podkreślił prezydent.

2020-03-04, 15:36

"Wielu ludzi odzyska możliwości komunikacyjne". Prezydent o programie Kolej Plus

Posłuchaj

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że dzięki znowelizowanemu prawu wiele miast otrzyma możliwość włączenia się do sieci kolejowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent podpisał ustawę w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. 

- Co najmniej 20 miast średniej wielkości, powyżej 10 tyś. mieszkańców otrzyma połączenia kolejowe, których do tej pory nie miało. Jest to mam nadzieje kierunek (...) w którym mam nadzieję, że nadal będziemy podążali - podkreślił Andrzej Duda.

Powiązany Artykuł

PKP kolej pociąg 1200.jpg
Program Kolej Plus z podpisem prezydenta. Sprawdź co się zmieni

"To był ogromny problem dla mieszkańców"

Jak dodał, formacja obecnie sprawująca władzę w Polsce zatrzymała proces likwidowania połączeń kolejowych w wielu miejscach.

- Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, coraz trudniej było przedostać się do miasta, drogi były w fatalnym stanie, pracy było niewiele. To był ogromny problem dla mieszkańców, który powodował ubożenie w coraz większym stopniu dużych obszarów naszego kraju. Podjęliśmy działania, które po pierwsze zatrzymały ten proces, po drugie poszły w kierunku odwracania tego - wyjaśnił prezydent.

REKLAMA

Andrzej Duda zaznaczył, że wsparcie dla transportu kolejowego wpisuje się również w cele polityki klimatycznej. Prezydent podkreślił, że zmiany w prawie przyczynią się do poprawy ochrony środowiska w Polsce.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kolejne pociągi i tramwaje produkowane w Polsce trafiają za granicę

- Kolej emituje dużo mniej zanieczyszczeń, chociażby dwutlenku węgla, niż transport samochodowy czy transport lotniczy. Chodzi o przewozy pasażerskie. W przewozach towarowych emisja jest dziewięć razy mniejsza niż w przypadku przewozów samochodowych. Ta niższa emisyjność jest również kwestią polityki klimatycznej - powiedział Andrzej Duda.

5,5 mld zł na program

Nowe przepisy są podstawą programu Kolej Plus, którego celem ma być przywracanie połączeń kolejowych w kraju. Rząd przeznaczył na realizację tego programu ponad pięć i pół miliarda złotych.

REKLAMA

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że rząd PiS dotrzymuje słowa poprzez przywracanie połączeń kolejowych, dofinansowywanie budowy dróg i walcząc z wykluczeniem komunikacyjnym.

Głównym beneficjentem programu Kolej Plus są samorządy, które mogą się starać o rządową dotację przeznaczoną na przywracanie regionalnych połączeń kolejowych.

Powiązany Artykuł

shutterstock_pendolino 1200.jpg
Drogowcy i kolejarze będą ze sobą ściśle współpracować, m.in. przy budowie CPK

Wnioskować mogą samorządy

Samorządy mogą składać wnioski o inwestycje torowe, o zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, bądź ich przywrócenie na istniejących trasach, a także o ochronę przed likwidacją połączeń.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Za 10 lat polską kolej napędzi "zielona energia". Zobacz plan PKP Energetyka

REKLAMA

Najważniejsze mają być jednak zadania inwestycyjne, czyli budowa nowych szlaków. Umożliwi to włączenie średniej wielkości miejscowości do ogólnopolskiej sieci kolejowej i połączenie ich z miastami wojewódzkimi, a co a tym idzie - ułatwienie w podróżowaniu oraz lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Samorządy, by włączyć się do programu, muszą posiadać wkład własny. W myśl ustawy mogą to być zarówno kredyty, jak i obligacje.

Autorzy przepisów podkreślają, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, co ma duże znaczenie w walce z ociepleniem klimatu.


paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej