Kapitalizm państwowy, czyli chińska droga do sukcesu
Czysty pragmatyzm, niesamowita ostrożność, tylko praktyka się liczy to trzy zasady, które legły u podstaw reform i sukcesu gospodarczego współczesnych Chin. Stał za nimi Deng Xiaoping, który w latach 1978-89 był faktycznym przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej - mówił w Polskim Radiu 24 sinolog, dyplomata i publicysta prof. Bogdan Góralczyk.
2020-03-08, 08:44
Posłuchaj
Gdy Deng Xiaoping dochodził do władzy Chiny były państwem rolniczym - 84 proc. społeczeństwa żyło na wsi. - Trzeba było zacząć od rolnictwa. Deng Xiaoping oddał chłopom ziemię, to zadziałało. Zaczął reformy gospodarcze i wykluczył wszelkie próby reform politycznych - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. - Chińczycy doszli do swoich prób reformatorskich sami. Michaił Gorbaczow pojawił się siedem lat później. Dlatego został gensekiem (sekretarzem generalnym partii), bo Chiny już ruszyły i miały pierwsze sukcesy - dodał.
Powiązany Artykuł
Raport o Chinach. "Partia była rozprzężona, więc Xi Jinping zaaplikował konserwatywny zwrot"
Chińskie reformy były podzielone na etapy. - Pozbyto się ideologii marksizmu-leninizmu, odrzucono rewolucjonizm poprzednich lat. Wszyscy uważają, że cezurą był rok 1989 i masakra na planu Tiananmen. Dla chińskich władz to był wstrząs, ale to nie była cezura. Był nią 25 grudnia 1991 roku, czyli rozpad Związku Sowieckiego - tłumaczył prof. Bogdan Góralczyk.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w Chinach dostrzeżono wtedy, że w rejonie Azji południowo-wschodniej (Korea Południowa, Japonia, Tajwan, Hongkong, Singapur ) powstał nowy model - państwo rozwojowe. W chińskim wydaniu był to kapitalizm państwowy.
***
Audycja: "Konfrontacje idei"
REKLAMA
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Bogdan Góralczyk
Data emisji: 08.03.2020
Godzina emisji: 08.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA