Prof. Zaleśny: przez koronawirusa z giełd wyparował bilion dolarów

- W ostatnich miesiącach w związku z koronawirusem z giełd wyparowało około biliona dolarów. W skali świata jest to zdarzenie bez precedensu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej przyznał, że "realna sprawczość ws. koronawirusa leży nie w rękach UE, lecz państw narodowych, które mają władze, środki, ludzi i wspólnotę". Wpływ epidemii na kampanię wyborczą komentował także Karol Gac, publicysta Do Rzeczy.pl.

2020-03-09, 11:30

Prof. Zaleśny: przez koronawirusa z giełd wyparował bilion dolarów

Posłuchaj

Prof. Jacek Zaleśny o wpływie koronawirusa na gospodarkę i postawie Unii Europejskiej (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

gielda-1200-pap.jpg
Załamanie cen ropy, tąpnięcie na azjatyckich giełdach. Koronawirus zbiera żniwo na rynkach

Załamanie cen ropy, tąpnięcie na azjatyckich giełdach. Koronawirus zbiera żniwo na rynkach. Profesor Jacek Zaleśny wyjaśniał w Polskim Radiu 24, że w skali świata jest to bezprecedensowe zdarzenie. - Sprzedaż samochodów w Chinach zmalała o 90%. Podobne liczby można podawać w zakresie innych segmentów gospodarki - tłumaczył.

- Życie społeczne w Chinach właściwie zamarło. Czegoś takiego nie było od dziesięcioleci - dodał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Koronawirus. Kolejny spadek liczby zachorowań w Chinach

Profesor wskazywał, że mamy dzisiaj dwa kryzysy, które występują w tym samym momencie. - Migracyjny, który pojawia się po raz kolejny i ten związany koronawirusem, który jest kryzysem sytuacyjnym - wymieniał.

REKLAMA

- Państwo nie jest zobligowane, aby na swoje terytorium wpuszczać obywateli innego państwa - podkreślał gość PR24.

Powiązany Artykuł

karetka pap 1200.jpg
Pierwszy przypadek koronawirusa w Krakowie. W całej Polsce już 12 chorych

"Unia Europejska jest bezradna"

Profesor zwracał uwagę na to, że Unia Europejska jest bezradna wobec kryzysów. - Nie od dzisiaj Unia Europejska bohatersko walczy z problemami, które sama stwarza. A tam, gdzie są faktyczne problemy, jest bezradna i nie jest w stanie podjąć na czas racjonalnych, mądrych decyzji - mówił.

- Wyzwaniem dla każdego państwa jest dzisiaj to, jak minimalizować ryzyko przenoszenia choroby w ramach państw Unii Europejskiej. Nie ma tu żadnej odpowiedzi ze strony władz UE. Państwa muszą radzić sobie same - ocenił.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Minister zdrowia: rząd ws. koronawirusa działa wyprzedzająco

REKLAMA

Wg. prof. Jacka Zaleśnego, z punktu widzenia profilaktyki przed nami wielkie wyzwanie. - Mamy swobodny przepływ osób w ramach Schengen, jak i poza Schengen. To wyzwanie zarówno dla UE, jak i polskich służb migracyjnych - wskazywał.

Gość Polskiego Radia 24 uspokajał o sytuację związaną z koronawirusem w Polsce. - Nawet gdyby liczba zakażeń w Polsce wzrosłaby o kilkadziesiąt, nic złego się nie stanie, jeśli chodzi o nasze możliwości medyczne, techniczne - mówił.

Powiązany Artykuł

dr-Michał-Sutkowski.jpg
Dr Sutkowski: nadal mamy relatywnie mało przypadków koronawirusa

"Państwo polskie działa zaskakująco dobrze"

Z kolei Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej przyznał, że "państwo polskie sprawuje się zaskakująco dobrze ws. koronawirusa. Wszystko działa - zarówno służby, komunikacja jak i dyscyplina społeczna. Wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą". 

Unia Europejska pod względem wykonywania władzy jest zgromadzeniem urzędników, biurokratów i polityków. Realna sprawczość leży w rękach państw narodowych, które mają władze, środki, ludzi i wspólnotę - dodał gość.

REKLAMA

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Dr Michał Sutkowski: za dwa miesiące być może nie będziemy już mówili o koronawirusie

Karol Gac komentował rekomendacje GIS zalecającego odwoływanie imprez masowych liczących powyżej 1000 osób w pomieszczeniach zamkniętych oraz wpływ epidemii na kampanię wyborczą. – To jest też decyzja polityczna, byłby to jasny sygnał wysłany w kierunku społeczeństwa, jeśli odwołuje się imprezy masowe to coś musi być nie tak – ocenił i komentował działania rządu ws. epidemii. – Zazwyczaj takie zagrożenie, zewnętrzne czy wewnętrzne konsoliduje radzących. Polacy patrzą, jak radzi sobie rząd, a trzeba przyznać, ze radzi sobie dobrze i minister Szumowski naprawdę zdaje egzamin, ta sytuacja go buduje, a nie obciąża, aczkolwiek nie wiadomo w którą stronę będzie ewaluowała sytuacja, to może być ogromne ryzyko dla rządzących – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP) Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Prof. Jacek Zaleśny Marek Wróbel. Karol Gac

Data emisji: 09.03.2020

Godzina emisji: 10.33, 11.09, 11.33

kstar

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej