Załamanie cen ropy, tąpnięcie na azjatyckich giełdach. Koronawirus zbiera żniwo na rynkach

Koronawirus na dobre "zaraził" rynki niepokojem. Azjatyckie giełdy zanotowały duże spadki po tym, jak Arabia Saudyjska i kartel OPEC ogłosiły radykalne obniżki cen ropy. Inwestorów odstraszają też słabsze wyniki gospodarcze niektórych państw i obawy, czy nie dojdzie do "wojny naftowej" między arabskimi producentami ropy a Rosją, której gospodarka jest uzależniona od tego surowca. Dobrym nastrojom nie sprzyja też rozwój samej epidemii.

2020-03-09, 10:30

Załamanie cen ropy, tąpnięcie na azjatyckich giełdach. Koronawirus zbiera żniwo na rynkach
  • Radykalna obniżka cen przez OPEC wywołała zamieszanie na azjatyckich giełdach
  • Cena ropy spadła tam o około 20 procent, wywołując obawy o reakcję Rosji
  • Decyzja OPEC jest związana bezpośrednio z rozszerzającą się epidemią koronawirusa, która odstrasza inwestorów

Ceny ropy na azjatyckich rynkach spadły o około 20 procent. Powodem jest decyzja władz Arabii Saudyjskiej o obniżeniu cen. Podjęto ją po tym, jak producenci ropy, zrzeszeni w organizacji OPEC i nienależący do niej, nie osiągnęli porozumienia w sprawie zmniejszenia wydobycia. Paradoksalnie, miało to zapobiec spadkowi cen, spowodowanemu przez zagrożenie koronawirusem.

Powiązany Artykuł

dworczyk michal jedynka 1200.jpg
Michał Dworczyk: będziemy mieli wzrost zachorowań. To wymaga odpowiedzialnościGosp

Azjatyckie giełdy mocno pod kreską

Decyzja OPEC wywołała lawinę spadków na giełdach na Dalekim Wschodzie. To z powodu obaw o reakcję Rosji na tak drastyczne spadki cen ropy, rozszerzanie się epidemii koronawirusa w Europie, a także bardzo słabe wyniki handlu zagranicznego Chin w pierwszych dwóch miesiącach tego roku, spowodowane właśnie epidemią.

Japoński indeks Nikkei 225 stracił 6,1 procent, z kolei australijski ASX 200 - ok. 6. procent. Traciły też inne giełdy z tej części świata.

REKLAMA

Cena ropy West Texas Intermediate spadła na azjatyckich giełdach do około 32 dolarów za baryłkę, a cena ropy Brent crude do 36 dolarów za baryłkę.

PolskieRadio24.pl, IAR, BBC, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej