"Horrendalnie wysokie opłaty". Radny PiS o wywozie śmieci w Warszawie
- W mieście stołecznym sytuacja jest najbardziej krytyczna, opłaty są horrendalnie wysokie, bierze się to z kilkunastoletnich zaniedbań miasta w gospodarce odpadami komunalnymi - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Szpądrowski, radny PiS o nowych stawkach za wywóz śmieci w Warszawie.
2020-03-09, 14:35
Posłuchaj
Od 1 marca w Warszawie weszły w życie nowe stawki opłat za odbiór śmieci. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy - 65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe.
Powiązany Artykuł
Warszawa: od dziś wyższe opłaty za wywóz śmieci. Sprawdź o ile
Spółdzielnie mieszkaniowe wnioskują do Rzecznika Praw Obywatelskich ws. opłat za śmieci. - Wystosowaliśmy wniosek o wstawiennictwo do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z podwyższonymi odpadami za wywózkę śmieci - przekazał prezes zarządu spółdzielni mieszkaniowej "Służew nad Dolinką".
Michał Szpądrowski przypominał o deklaracji wiceprezydenta Michała Olszewskiego, który od wielu lat odpowiada w warszawskim ratuszu za gospodarkę odpadami. - Zobowiązał się wobec nas, radnych, że do końca lutego przedstawi propozycję przejścia z systemu ryczałtowego, który mamy w tym momencie, na system naliczenia opłat w zależności od zużytej wody, jako najbardziej właściwy miernik bytowania ludności. To pozwala stwierdzić, że w mieszkaniu przebywa więcej osób, co z kolei oznacza wyższą opłatę za śmieci. Pan Olszewski nie wywiązał się ze swojej obietnicy, okłamał nas jako radnych, okłamał warszawiaków - podkreślał radny PiS.
- Zdajemy sobie sprawę, że każdy z systemów rozliczania wywozu śmieci dostępnych ustawą nie jest idealny. System "wodowy" jest uznawany zarówno przez ustawodawcę, jak i miasto stołeczne Warszawa, bo takie było uzasadnienie uchwały, za najlepszy miernik bytowania ludności. Absurdalne jest twierdzenie, że staruszka mieszkająca samotnie w mieszkaniu produkuje tyle samo śmieci co grupa studentów i obciążanie równomierne tych gospodarstw opłatą, a taki system jest w tym momencie – dodał gość audycji.
REKLAMA
W praktyce zmiany stawek okażą się najbardziej dotkliwe dla tych, którzy samodzielnie zamieszkują lokal. Opłaty w ich przypadku wzrosną nawet o 600 procent. Najmniej różnicę między dotychczasową a nową opłatą odczują gospodarstwa wieloosobowe.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Michał Szpądrowski
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 13.09
REKLAMA
PR24/PAP/ka
REKLAMA