Spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Dziś posiedzenie TK

O godzinie 11.00 zacznie się druga rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w pełnym skladzie w sprawie wniosku złożonego przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Dotyczy on sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem. Wniosek został złożony w związku ze styczniowym posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego, podczas którego sędziowie zajęli się statusem sędziów powołanych przez nową KRS.

2020-03-12, 06:40

Spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Dziś posiedzenie TK
Trybunał Konstytucyjny. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

Drugie posiedzenie TK w sprawie sporu kompetencyjnego. Relacja Aneta Pawłowska-Krać (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dzisiejsza rozprawa zacznie się od pytań do stron. Podczas pierwszego posiedzenia we wtorek tydzień temu, stanowiska dotyczące sporu kompetencyjnego prezentowały strony, czyli przedstawiciele marszałka Sejmu, prezydenta i prokuratora generalnego.

Nie pojawił się nikt z Sądu Najwyższego. Powód braku stawiennictwa Sąd Najwyższy wyjaśnił w piśmie do Trybunału. Odczytywała je sędzia Krystyna Pawłowicz: "W składzie wyznaczonym do rozpatrzenia niniejszej sprawy Trybunał Konstytucyjny utracił możliwość rzetelnego sprawowania funkcji powierzonych mu przez ustawodawcę".

Powiązany Artykuł

PAP Trybunał Konstytucyjny budynek 1200.jpg
Spór kompetencyjny. TK zdecydował ws. stosowania uchwał Sądu Najwyższego

Nie było też nikogo z biura rzecznika praw obywatelskich, który przystąpił do sprawy. Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek mówiła, że zaistniał spór kompetencyjny między prezydentem a Sądem Najwyższym. Jak mówiła minister - podejmując uchwałę trzech izb Sąd Najwyższy wkroczył w uprawnienia prezydenta związane z powoływaniem sędziów.

Uchwała trzech izb SN

Reprezentujący prokuratura generalnego prokurator Robert Hernand mówił, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego prowadzi do stygmatyzacji sędziów: "Sąd Najwyższy zakłada dopuszczalność wykreowania gorszej kategorii sędziów, przez relatywizację aktu powołania".

REKLAMA

Według Sądu Najwyższego sporu kompetencyjnego nie ma, bo każdy organ działa w ramach swoich kompetencji. To stanowisko także odczytała sędzia Krystyna Pawłowicz: "Wniosek marszałka Sejmu został złożony w złej wierze, nie tyle w celu rozstrzygnięcia rzeczywistego sporu, ile w celu uniemożliwienia Sądowi Najwyższemu wykonywania uprawnień jakie przyznał mu ustawodawca".

Stosowanie uchwały wstrzymane

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w przeddzień posiedzenia trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego 23 stycznia podjęli uchwałę, zgodnie z którą skład sądów powszechnych, w których zasiadają sędziowie wyłonieni przez nową KRS, jest nienależyty.

Sędziowie orzekli jednak, że uchwała nie działa wstecz, a wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Stosowanie uchwały zostało wstrzymane przez Trybunał Konstytucyjny do czasu rozpoznania wniosku złożonego przez marszałek Sejmu.

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej