72 lata temu komuniści wydali wyrok na Witolda Pileckiego
72 lata temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. W 1940 roku dobrowolnie poddał się on aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, by zdobyć informacje o obozie zagłady. Po ucieczce z obozu walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie działał w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym.
2020-03-15, 02:29
Posłuchaj
Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku, przez Sąd Najwyższy. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013-tym - awansowany do stopnia pułkownika.
Powiązany Artykuł
![mid-20127051.jpg](http://static.prsa.pl/images/21df168d-c196-4975-b769-ecf3c852dad2.jpg)
Oświęcim: prezydenci Polski i Izraela oddali hołd rotmistrzowi Pileckiemu
Jeden z największych polskich bohaterów
Witold Pilecki jest uważany za jednego z największych polskich bohaterów w historii XX wieku. Senator i historyk profesor Jan Żaryn mówił w 2016 roku, że bogaty życiorys rotmistrza sprawia, że wiele osób może się z nim identyfikować. - Najpierw, jako młody chłopak - harcerz, może być wzorem dla polskich harcerzy. Później, obrońca ojczyzny, gdy Bolszewicy zbliżali się do bram niepodległej, a potem założył rodzinę - mówił Żaryn.
Jacek Pawłowicz z Instytutu Pamięci Narodowej podkreślał z kolei wielką odwagę rotmistrza Pileckiego. Przypomniał, że Witold Pilecki organizował w Auschwitz konspirację. - Kiedy ucieka z Auschwitz, organizuje swój oddział w czasie powstania warszawskiego - przypomniał zasługi polskiego bohatera Jacek Pawłowicz.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Więzienie przy Rakowieckiej - stalinowskie wrota piekieł
REKLAMA
Ciała Witolda Pileckiego do dziś nie odnaleziono. Tadeusz Płużański, dziennikarz Polskiego Radia 24 i autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy" mówił w 2016 roku, że prawdopodobne miejsce pochówku rotmistrza to niezbadana dotąd część Kwatery na Łączce na wojskowych Powązkach.
"Metoda komunistów: zamordować i wykląć"
- Prawdopodobnie, według dostępnej wiedzy, Witold Pilecki spoczywa pod grobem śledczego Informacji Wojskowej Jerzego Wenelczyka, oprawcy naszych bohaterów - mówił Płużański. - To była metoda komunistów: zamordować, wyeliminować fizycznie, potem wykląć, wyrzucić z pamięci świadomości, a jeszcze - i to jest decyzja Wojciecha Jaruzelskiego - pokryć te doły śmierci grobami, często grobami oprawców - argumentował historyk.
Powiązany Artykuł
Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny
Witold Pilecki walczył w kampanii wrześniowej. W 1940 roku świadomie dał się się aresztować podczas łapanki ulicznej i dostał się do Auschwitz-Birkenau jako więzień numer 4859. Tam zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów oraz organizował ruch oporu. Był autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rotmistrz Witold Pilecki. Jeszcze nie wszystko wiemy o jego historii
REKLAMA
Po ucieczce z obozu wziął udział w Powstaniu Warszawskim, ochotniczo wstąpił do I batalionu zgrupowania Chrobry II. Później, jako dowódca 2. Kompanii, uczestniczył w walkach w rejonie Dworca Pocztowego w jednej z najdłużej bronionych redut powstańczych, tzw. Reducie Witolda. Po kapitulacji dostał się do niewoli, a następnie dołączył do 2. Korpusu generała Władysława Andersa. Na osobisty rozkaz generała przedostał się do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą. Zbierał informacje o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, o więzieniach i deportacjach na Syberię. Meldunki były przekazywane na Zachód przez kurierów. Aresztowany 8 maja 1947 roku przez UB, Witold Pilecki został oskarżony o walkę z komunizmem, skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.
Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.
REKLAMA