Ekspert: jako ludzkość zostaliśmy zaskoczeni skalą problemu 

- To pokazuje, że musimy w przyszłości wyciągnąć odpowiednią lekcję z takich wydarzeń, po to, by przewidywać określone zagrożenia i móc się na nie przygotowywać się, a nie reagować ad-hoc - mówił o zagrożeniu koronawirusem dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. bezpieczeństwa,Collegium Civitas. 

2020-03-16, 11:01

Ekspert: jako ludzkość zostaliśmy zaskoczeni skalą problemu 
Pierwsi pacjenci przywożeni do Szpitala Specjalistycznego w Puławach, który został przekształcony w jednostkę przyjmującą tylko chorych z koronawirusem, Szpital w Puławach jest jedną z 19 placówek w Polsce, które od 16 bm. przyjmują pacjentów z COVID-19 Puławy, 16.03.2020 . Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Posłuchaj

16.03.2020 dr Krzysztof Liedel (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Dr Krzysztof Liedel zauważył, że o ile władze radzą sobie z koordynacją działań, to należy być przygotowanym na nadejście kolejnych zagrożeń będących konsekwencją epidemii. - To z czym staramy sobie dzisiaj radzić, to przede wszystkim chorzy, to ofiary. Za chwilę pojawią się jednak skutki ekonomiczne, społeczne a nawet polityczne - podkreślał.

Powiązany Artykuł

Janusz Cieszyński 1200_.jpg
Wiceminister zdrowia: rozwiązania, które przyjęliśmy, działają

Gość audycji zauważył że od pewnego czasu przewidywano nadchodzący regres w gospodarce światowej. - Nałożyła się na to nieprzewidywalna sytuacja z koronawirusem, która zaskoczyła całość gospodarki. Te działania muszą być prowadzone równolegle, musimy zapanować nad jednym i drugim (...) Wiele grup zawodowych zostało dotkniętych sytuacją, są całe zawody czy gałęzie biznesu, które zostały wykluczone z aktywności z racji kwarantanny, którą sobie nałożyliśmy (...) Będą potrzebne potężne pieniądze by nad tym zapanować - ocenił.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Liczba zakażonych może wzrosnąć lawinowo. Minister zdrowia ostrzega

- To na czym zależy społeczności międzynarodowej to próba zyskania na czasie, by można było wypracować lepsze metody diagnostyczne, przede wszystkim szybsze, leki lub najistotniejszy element, szczepionkę - dodał.

REKLAMA

Na świecie odnotowano ponad 151 tys. potwierdzone przypadki COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 – wynika z danych opublikowanych przez GIS. Ponad 5 tys. z tych osób zmarło. Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży.

W Polsce potwierdzono dotąd 150 przypadków koronawirusa. 

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

REKLAMA

Prowadzący: Michał Walczyk

Goście: dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. zarządzania kryzysowego, Collegium Civitas

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 10.33

REKLAMA

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej