"Kwadratura Kultury". Artysta i krytyk sztuki Ignacy Witz

2020-03-17, 23:59

"Kwadratura Kultury". Artysta i krytyk sztuki Ignacy Witz
n/z plakat satyryczny autorstwa Ignacego Witza (1955). Praca prezentowana w roku 2003 w Galerii Sztuki Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. . Foto: PAP/ Mirosław Trembecki

- Ignacy Witz jako krytyk i jako artysta był zaangażowany i tego zaangażowania wymagał także od twórców, o których pisał. To widać w jego recenzjach - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, historyk sztuki, kurator Muzeum Karykatury w Warszawie.

Posłuchaj

Karolina Prymlewicz: Ignacy Witz jako krytyk i jako artysta był zaangażowany i tego zaangażowania wymagał od twórców. ("Kwadratura Kultury" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Tematem audycji była postać Ignacego Witza, wszechstronnie utalentowanego artysty, który w zajmował się także krytyką sztuki. Jego teksty krytyczne, recenzje okazywały się przez wiele lat w "Życiu Warszawy".

Najbardziej znane prace Ignacego Witza, to ilustracje do "Słonia Trąbalskiego"

W Muzeum Karykatury w Warszawie do 22 marca br. można oglądać wystawę prac Ignacego Witza. To przegląd pełnego spektrum twórczości rysunkowej artysty od lat powojennych do końca lat sześćdziesiątych. Zwiedzający zobaczą rysunki satyryczne – od karykatur antyhitlerowskich przez publikowane w prasie w latach 40. i 50. rysunki polityczne, odpowiadające ówczesnej propagandzie, po niepublikowane, rysunkowe komentarze do wydarzeń października 1956 roku. Prezentowane są projekty publikowanych i niepublikowanych ilustracji do literatury dziecięcej i książek dla dorosłych, co pozwala zapoznać się z "kuchnią" pracy nad grafiką książkową.

Pokazywane są ilustracje m.in. do "Słonia Trąbalskiego" Juliana Tuwima, które przyniosły Witzowi ogromną popularność, jak i ilustracje do "Przygód dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška, które w druku nie zaistniały(...)

W "Kwadraturze Kultury"zostały omówione poszczególne okresy działalności bohatera audycji. - Uprawiał kilka dziedzin. Przez wiele lat tworzył karykatury, a potem jako autor tekstów gazetowych mógł zarobić na swoją twórczość, stał się niezależny. Był rysownikiem, a następnie zaczął uprawiać malarstwo - opowiadała Karolina Prymlewicz. - Jako plakacista nie jest znany. Nie stworzył dużej liczby plakatów, poza tym jego prace nie wpisywały się w tendencje tzw. polskiej szkoły plakatu. Są bardziej graficzne niż malarskie, są bardziej tradycyjne w formie - dodała i przypomniała jednocześnie, że Ignacy Witz miał awersję do abstrakcji geometrycznej.

W audycji także o towarzyszącej wystawie w Muzeum Karykatury książce "Oczy są radarem mózgu. Ignacy Witz (1919-1971)".

***

Ignacy Witz - to absolwent Państwowego Instytutu Sztuk Plastycznych we Lwowie. Debiutował jako karykaturzysta w roku 1938. W roku 1940 został wcielony we Lwowie do Armii Czerwonej. Był ranny w bitwie pod Stalingradem, leczył się w szpitalu w Kujbyszewie. Z 1 Armią Wojska Polskiego powrócił do kraju. Po wojnie zamieszkał w Warszawie. Tworzył plakaty, rysunki satyryczne, ilustracje książkowe. Oprócz twórczości plastycznej zajmował się krytyką artystyczną, był stałym współpracownikiem "Życia Warszawy". Był autorem wielu książek o sztukach plastycznych. Uczestniczył w wystawach w kraju i za granicą. Zdobył wiele nagród. Zajmował się także malarstwem sztalugowym i litografią. W ostatnich latach życia cierpiał na depresję. Zmarł przedwcześnie, przeżywszy 52 lata. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Karolina Prymlewicz, historyk sztuki, kurator Muzeum Karykatury

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 23.32

PR24/tb/mat. prasowe Muzeum Karykatury


Polecane

Wróć do strony głównej