Piotr Gliński: walczymy z koronawirusem, "tarcza antykryzysowa" rozwiązaniem optymalnym
- Przyjęliśmy decyzję o walce, bo istnieje możliwość ograniczenia skutków epidemii, osłabienia uderzenia w system zdrowia. Spłaszczamy zagrożenie - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
2020-03-18, 21:00
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że żaden system zdrowia na świecie nie jest w stanie leczyć setek tysięcy ludzi na intensywnej terapii. - Unikniemy tego dzięki walce. Spłaszczymy zagrożenie. Społeczeństwo to rozumie i dlatego jest tak zdyscyplinowane. Celem jest zminimalizowanie uderzenia epidemii - podkreślił Piotr Gliński.
Elementem walki jest "tarcza antykryzysowa". Premier przedstawił w środę założenia pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników, jego szacunkowa wartość to ok. 212 mld zł.
Optymalne rozwiązanie
Powiązany Artykuł
212 mld zł na wsparcie dla Polaków. Premier przedstawił szczegóły "tarczy antykryzysowej"
Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że w pierwszym rzędzie należało zająć się strategią wobec zagrożenia. - Wiedzieliśmy, że będą skutki dla gospodarki i obywateli. "Tarcza antykryzysowa" była przygotowywana od pewnego czasu, to 10 proc. polskiego PKB, prawie 50 proc. budżetu Polski. Jeżeli jednak kryzys się przedłuży, to będziemy mogli i będziemy musieli uruchomić głębsze rezerwy i wzmocnić ten program. Na dziś jest to rozwiązanie optymalne - powiedział.
REKLAMA
Minimalizacja zagrożenia
Pakiet podzielony jest na pięć filarów dotyczących: obrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne. - Mamy poważny problem na świecie. Staramy się ze wszystkich sił zminimalizować zagrożenie dla Polaków i na tym się koncentrujemy. "Tarcza antykryzysowa" to również zasilenie gotówkowe i płynnościowe, umożliwienie firmom przeżycie trudnego momentu dzięki pomocy budżetu państwa i Narodowego Banku Polskiego. Na szczęście nasza polityka była tak ofensywna, że bardzo wzmocniliśmy pozycję NBP. Mamy odpowiednie rezerwy, również w postaci zrównoważonego budżetu. W momencie kryzysu możemy te rezerwy uruchomić - tłumaczył wicepremier i minister kultury.
Programy społeczne
Powiązany Artykuł
"Polska rodzina to także pracodawcy i pracownicy". Minister rodziny o wsparciu dla firm
Podkreślił, że "tarcza antykryzysowa" jest wsparciem dla przedsiębiorców i pracowników. - Kryzys dotknie nas wszystkich. Chodzi o to, by dotknął w jak najmniejszym zakresie, a późniejsze odbicie było dynamiczne, by można było nadrobić trudny czas. Zdamy ten egzamin, jeśli będziemy ciężko merytorycznie i ciężko pracować - tłumaczył Piotr Gliński. Dodał, że "tarcza antykryzysowa" to również wielki program inwestycji publicznych w wysokości ok. 30 mld złotych oraz programy szczegółowe, również w dziedzinie kultury. Zapewnił, że wszystkie wprowadzone wcześniej programy społeczne będą utrzymane.
Pieniądze w Unii Europejskiej
Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił również, że Polska nie dostała dodatkowych pieniędzy z UE na walkę z koronawirusem. - Żaden dodatkowy miliard euro nie jest dla nas przeznaczony. Pieniądze, o których się mówi, dotyczą obecnej perspektywy finansowej. Uzyskaliśmy jedynie możliwość ich przesuwania w ramach tej samej puli - podsumował Piotr Gliński.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Piotr Gliński, wicepremier
Data emisji: 18.03.2020
Godzina emisji: 19.07
REKLAMA