Minister rozwoju: możliwe zmiany w "tarczy antykryzysowej", większość rozwiązań od kwietnia
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz nie wyklucza zmian w ogłoszonej w środę "tarczy antykryzysowej". To cykl ustaw dla przedsiębiorców i pracowników, związany z epidemią koronawirusa, o wartości 212 miliardów złotych.
2020-03-19, 11:51
Posłuchaj
- Jadwiga Emilewicz: monitorujemy sytuację, możliwa legislacja, również w sprawie "tarczy antykryzysowej"
- Rząd chce, by większość rozwiązań obowiązywała od 1 kwietnia
- Minister rozwoju: na ten pakiet środki mamy, ale nie wykluczam nowelizacji budżetu w przyszłości
Minister Jadwiga Emilewicz mówiła w TVP1, że rząd przygląda się sytuacji i w razie problemów podejmie "interwencję legislacyjną". Rząd chce, by większość rozwiązań obowiązywała od 1 kwietnia, choć - jak zaznaczyła minister - na przykład skutki obniżenia stóp procentowych przez NBP, mogą być odczuwalne już od dziś.
Powiązany Artykuł
"Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy
Minister rozwoju mówiła, że w piątek proponowanymi zmianami zajmie się prezydent i jego otoczenie. Jak podkreślała, Andrzej Duda chciał, by rząd umożliwił mu zapoznanie się z pakietem i dokonanie ewentualnych korekt. Minister dodała, że rząd chce konsultować przepisy ze środowiskiem prezydenta, bo głowa państwa "bardzo intensywnie zaangażowała się w prace". W weekend projekty mają trafić do rozmów z Radą Dialogu Społecznego. Konsultacje mają się zakończyć w poniedziałek, we wtorek projektem ma się zająć rząd, potem mają trafić do Sejmu.
- Mam nadzieję, że będziemy zgodnie współpracować z opozycją, bo te rozwiązania są dzisiaj polskiej gospodarce po prostu potrzebne - mówiła minister rozwoju.
Co z budżetem?
Jadwiga Emilewicz nie wyklucza nowelizacji budżetu w połowie roku. Jak podkreślała, byłoby to konieczne, jeśli potrzebna byłaby kolejna pomoc w związku z epidemią koronawirusa. Minister zapewniała, że na ogłoszony w środę pakiet środków wystarczy środków, ale dodała, że jeśli potrzebne byłyby dodatkowe pieniądze, to wówczas niewykluczona byłaby nowelizacja budżetu - w maju lub czerwcu. Równocześnie zapewniła - nawiązując do słów premiera - że jeśli będą potrzebne dodatkowe środki, "to dziś stać nas już na to, żeby one były większe"
REKLAMA
Na rządowy pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.
Na tarczę antykryzysową rząd chce przeznaczyć 212 miliardów złotych, w tym 60 miliardów z budżetu państwa. Tegoroczny budżet jest zrównoważony - zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść w tym roku 435,3 miliarda złotych.
PolskieRadio24.pl, IAR, TVP1, md
REKLAMA
REKLAMA