Ograniczenia dot. przemieszczania się i wychodzenia z domu. Sprawdź na czym polegają i do kiedy obowiązują

O konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa poinformował premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Nowe obostrzenia obowiązują od 24 marca do 11 kwietnia, dotyczą m.in. wychodzenia z domu i przemieszczania się. 

2020-03-24, 16:17

Ograniczenia dot. przemieszczania się i wychodzenia z domu. Sprawdź na czym polegają i do kiedy obowiązują

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. 

To oznacza, że możliwe są:

  • dojazd do pracy - jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
    COVID-19 Polska 1200 PAP.jpg
    Polacy w kwarantannie. Policyjne dane o kontrolach i udzielonej pomocy
  • wolontariat - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym objętym kwarantanną lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego - można się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa. Jak tłumaczy strona rządowa, można też wyjść z dzieckiem na spacer lub pojeździć na rowerze. Taką aktywność można zaliczyć do niezbędnych codziennych potrzeb.
  • udział w uroczystościach religijnych - ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może jednak uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Powiązany Artykuł

poczta-kolejka-pap-1200.jpg
Objęci kwarantanną nie dostaną przesyłek. Poczta przechowa je do zakończenia izolacji

Ograniczenia w transporcie i przemieszczaniu się

REKLAMA

  • grupy dwuosobowe - przemieszczać można się w maksymalnie dwuosobowej grupie. Zapis ten nie dotyczy rodzin.
  • limit pasażerów - w autobusie, tramwaju lub metrze liczba podróżujących nie może przekroczyć połowy miejsc siedzących - tzn., jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
  • całkowity zakaz zgromadzeń - przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Można się jednak spotykać z najbliższymi.

Powiązany Artykuł

epidemia1200.jpg
Rząd wprowadził stan epidemii. Co to dla nas oznacza?

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, dostępności środków do dezynfekcji.

Nadal obowiązują wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

REKLAMA

gov.pl/fc


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej