Zmarł ostatni z żyjących więźniów Sonderkommanda w obozie w Auschwitz

W środę w wieku 97 lat zmarł były więzień Auschwitz, grecki Żyd Dario Gabbai - podało Muzeum Auschwitz. Był prawdopodobnie ostatnim z żyjących członków Sonderkommando, grupy więźniów zmuszanych do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych.

2020-03-29, 16:58

Zmarł ostatni z żyjących więźniów Sonderkommanda w obozie w Auschwitz
Auschwitz. Foto: John_Silver/shutterstock

"Ta wiadomość ma bardzo symboliczne znacznie. Według historyka dr Igora Bartosika, Dario Gabbai był ostatnim żyjącym ocalałym z Sonderkommando w Auschwitz" - podała placówka. Muzeum informując o śmierci Gabbaiego powołało się na informację USC Shoah Foundation.

Powiązany Artykuł

muzeum auschwitz brama free pixabay 1200.jpg
Unikatowy zbiór trafił do Polski. Muzeum Auschwitz pozyskało drugą część tzw. archiwum Eissa

Dario Gabbai urodził się w Salonikach 2 września 1922 r. Został deportowany do Auschwitz w marcu 1944 r. Tam Niemcy przydzieli go do Sonderkommanda. Był m.in. świadkiem zagłady węgierskich Żydów. W Auschwitz był więziony aż do ewakuacji obozu w styczniu 1945 r. Trafił potem do obozu Ebensee, gdzie został wyzwolony przez armię amerykańską.

Miejsce kaźni

Po wojnie dawał świadectwo prawdzie o Holokauście. W 2015 r. dołączył do delegacji USC Shoah Foundation na obchody 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, które odbyły się w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Pierwsze Sonderkommando powstało, by obsługiwać krematorium I w obozie macierzystym Auschwitz, w którym już latem 1941 r. palono ciała. Na początku lata 1944 r., gdy do Birkenau docierały transporty z Żydami węgierskimi, liczyło ono ok. 900 więźniów. Zawsze byli izolowani od reszty. Obóz przeżyło zaledwie kilkudziesięciu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nina Majewska-Brown: książka "Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia" powstała przypadkowo

Niemcy utworzyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

REKLAMA

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej