Premier: stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali
- Obecny kryzys wywołany epidemią koronawirusa zaskoczył wszystkich w jednakowym stopniu. Stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali. Ten kryzys ma charakter specyficzny - mówił w Senacie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w posiedzeniu poświęconym "tarczy antykryzysowej".
2020-03-30, 15:46
Posłuchaj
Obrady rozpoczęły się minutą ciszy ku pamięci zmarłego w niedzielę Krzysztofa Pendereckiego. W posiedzeniu Senatu wziął udział szef rządu Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Senat przyjmie dziś "tarczę antykryzysową"? Emilewicz: nie spierajmy się, walczmy wspólnie z wirusem
Obrady Senatu transmitujemy w PolskieRadio24.pl
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa negatywnie wpłynie na gospodarki wszystkich krajów na świecie. - Stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali, ponieważ ten kryzys, który się zbliża, ma charakter bardzo specyficzny, bardzo wyjątkowy - mówił.
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin o "tarczy antykryzysowej": nie można jej wpisywać w spór polityczny
Kryzys dotykający "samej tkanki gospodarczej"
Szef rządu porównał ten kryzys do kryzysów gospodarczych z minionych lat, w tym do kryzysu finansów publicznych w latach 2012-2013 i kryzysu sektora finansowego w latach 2007-2008. - Ten kryzys jest zupełnie inny, ponieważ jest on niespodziewany dla kogokolwiek na świecie, dotknął bardzo głęboko samej tkanki gospodarczej, która dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli, pracowników, samorządów, budżetów państwa, jak również budżetów organizacji międzynarodowych i zaskoczył wszystkich w jednakowym stopniu - podkreślał Morawiecki.
REKLAMA
Premier wśród priorytetowych działań w trakcie i po kryzysie wymienił działania na rzecz systemów finansowych, budżetów państw, samorządów, jak i obywateli. Jako jedno z podstawowych wyzwań Morawiecki wymieniał ochronę miejsc pracy i utrzymanie zdolności produkcyjnych i usługowych.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef KPRM: "tarcza antykryzysowa" powinna zostać przyjęta jak najszybciej
- Stawiamy na to, że latem bądź jesienią, a najpóźniej mam nadzieję po wynalezieniu szczepionki gospodarka będzie poturbowana, poobijana, ale będzie wracała do stanu sprzed kryzysu, z wolna będzie wracała do stanu sprzed kryzysu - ocenił szef rządu.
"Gospodarka musi być gotowa do powrotu na ścieżkę wzrostu"
- Gdy ten kryzys zdrowotny przekształca się w gospodarczo-społeczny, ważne jest, żeby zapewnić mechanizmy przetrwania maksymalne możliwe dla budżetu, a minimalne konieczne dla przedsiębiorców i pracowników - mówił w Senacie premier.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki w trakcie senackiej debaty nad ustawami z rządowej "tarczy antykryzysowej" apelował do senatorów o podjęcie decyzji w sposób "jak najbardziej konstruktywny i jak najszybszy względem otaczającej nas rzeczywistości".
- Światowa gospodarka, która jest w stanie zamrożenia i sparaliżowania, a nasza również uległa zamrożeniu, w ślad za rygorami sanitarno-epidemiologicznymi musi z tego stanu względnego uśpienia być gotowa do powrotu na ścieżkę wzrostu tak szybko, jak to możliwe - wskazywał premier.
Przekonywał, że "kiedy ten kryzys zdrowotny przekształca się na naszych oczach w kryzys gospodarczy, gospodarczo-społeczny, ważne jest to, żeby zapewnić maksymalne możliwe dla budżetu, a minimalne konieczne dla przedsiębiorców i pracowników mechanizmy przetrwania i odbudowy ich potencjału ekonomicznego".
"To recesja o charakterze nieporównywalnym z czymkolwiek"
Szef rządu podał również, że prognozy dla gospodarki niemieckiej wykazują, że jej recesja wyniesie prawdopodobnie -5 lub -10 proc. - Nie pamiętam, by w takiej recesji znajdowała się niemiecka gospodarka - zauważył. Zwrócił również uwagę, że Niemcy są głównym partnerem Polski, do których trafia 27 proc. polskich eksportowanych produktów i usług.
REKLAMA
Wskazywał też na obliczenia recesji w Stanach Zjednoczonych, gdzie - jak podał - mówi się, że w drugim kwartale może sięgnąć średnio -16 proc. Jego zdaniem "to recesja o charakterze nieporównywalnym z czymkolwiek od przynajmniej 1929 roku". Dodał, że o zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się w USA 3,4 mln obywateli. - Poprzedni rekord padł w 1982 r., gdy było to 800 tys. ludzi, czyli ponad cztery razy mniej - zauważył Mateusz Morawiecki.
Premier wskazał także, że prognozy na ten i przyszły rok dla gospodarki m.in. Włoch i Hiszpanii są dramatyczne. - W takim przypadku, gdy 80 proc. naszego eksportu idzie do tych krajów, możemy sobie wyobrazić, co to oznacza dla polskich eksporterów. Dlatego, że to ok. 45 proc. polskiego PKB - przekonywał.
Powiązany Artykuł
"Tarcza antykryzysowa" przesuwa terminy administracyjne. Zobacz które
"50 mld zł z refinansowania budżetu wystarczy na 6-7 tygodni"
Premier, mówiąc o rozwiązaniach zaproponowanych przez rząd w "tarczy antykryzysowej", oświadczył: - Mam przekonanie, że ponieważ ten kryzys dotknął najbardziej podstawową warstwę gospodarczą, czyli relacje wewnątrzbiznesowe i między pracownikami a przedsiębiorcami, to właśnie nasze działania fiskalno-monetarno-regulacyjne muszą dotyczyć przede wszystkim tejże warstwy". - I dotyczą - podkreślił.
- Zapewne wielu z państwa zastanawia się, dlaczego ten czy tamten instrument nie mógłby mieć jeszcze większego zakresu stosowania. Np. dlaczego nie dwa razy więcej pieniędzy albo dwa razy dłużej stosujmy jakiś mechanizm? Otóż mamy dzisiaj zapewnione refinansowanie budżetu na ten rok na poziomie bardzo wysokim. To 77 proc. tego budżetu, czyli bardzo bezpieczne. W normalnym roku moglibyście państwo powiedzieć: a po co aż tak szybko zrefinansowaliście państwo ten dług - tłumaczył Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Premier wyjaśnił, że rząd zaczął to robić "przygotowując się od razu, kiedy pierwsze groźne echa do Polski dotarły". Jak mówił, było to na przełomie stycznia i lutego.
- Post factum wiemy dzisiaj, że już w grudniu ten wirus w Chinach panował, ale chyba Chińczycy nie do końca ujawniali to światu. Ja w grudniu na pewno o tym nie słyszałem. Dopiero pod koniec stycznia dotarła do nas ta informacja i w ogromnym zakresie dokonaliśmy tego refinansowania. Wyniosło 50 mld zł - powiedział premier.
Odpowiadając na pytanie, na jaki czas wystarczy ta kwota, stwierdził, że na "6 do 7 tygodni". - Takie są potrzeby wypłaty emerytur, chorobowego, wynagrodzeń dla nauczycieli, dla służby zdrowia. To wszystkie potrzeby bieżące i operacyjne budżetu państwa, bo nie liczę budżetów inwestycyjnych - tłumaczył szef polskiego rządu.
Powiązany Artykuł
Odroczenia terminu płatności składek. ZUS podał, ile wpłynęło wniosków
Rekomendacje senackiej komisji zdrowia
W poniedziałek senacka komisja gospodarki narodowej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. W formie wniosków mniejszości zostaną złożone przygotowane przez senatora Adama Szejnfelda (KO) poprawki dot. m.in. wykreślenia zmian w Kodeksie wyborczym.
Z kolei senacka komisja budżetu i finansów zarekomendowała wykreślenie z noweli ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 zmian w kodeksie wyborczym i dotyczących Rady Dialogu Społecznego. Obecna na posiedzeniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz pytana o stanowisko rzędu w tej sprawie opowiedziała, że "możliwość przeprowadzenia wyborów (prezydenckich - przyp.red.) w czasie wynikającym z konstytucji jest dalece trudna do wyobrażenia sobie dzisiaj". Minister zaznaczyła, że poprawka dotycząca Kodeksu wyborczego została zgłoszona przez posłów.
REKLAMA
"Tarcza antykryzysowa", zmiany w kodeksie wyborczym
"Tarcza antykryzysowa" składa się z nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza szczególne rozwiązania umożliwiające udzielanie pomocy w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorcom w związku z epidemią. Zakłada m.in. zwolnienie mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez 3 miesiące.
Nowela wprowadza też zmiany w kodeksie wyborczym, rozszerzające katalog uprawnionych do głosowania korespondencyjnego o osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, a także o te, które najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat. Zmienia również ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, dając premierowi prawo do dowolnego odwoływania członków RDS. To właśnie ta ustawa była krytykowana przez opozycję, a senatorowie nie wykluczali zgłoszenia poprawek.
Poza tym w skład "tarczy antykryzysowej" wchodzą dwie mniej kontrowersyjne ustawy. Jedna z nich to ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Daje m.in. Państwowej Inspekcji Sanitarnej możliwość wydawania decyzji nakładających obowiązek dystrybucji środków biobójczych. Umożliwia udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
REKLAMA
Nowelizacja o systemie instytucji rozwoju
Z kolei nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju rozszerza kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. PFR będzie głównym podmiotem odpowiedzialnym za zwalczanie sytuacji kryzysowych spowodowanych COVID-19 i pomoc przedsiębiorcom.
Jak podaje w komunikacie Centrum Informacyjne Senatu, ze względu na stan epidemii podczas posiedzenia izby zostaną zastosowane specjalne środki zapewniające bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne.
koz, mbl, bb
REKLAMA