Wulgarne wpisy adwokata na Twitterze. Sprawą zajmie się rzecznik dyscyplinarny
Adwokat Michał Szpakowski pozwolił sobie na skandaliczne i wulgarne wpisy na Twitterze, które skierowane były do polityków Lewicy. Na treść tweetów zareagowali dziennikarze portalu tvp.info i interweniowali w Okręgowej Radzie Adwokackiej. Jej rzecznik adw. Michał Fertak zapewnił "transparentne i rzetelne wyjaśnienie tej sprawy".
2020-03-31, 10:10
Wpisy zamieszczone na Twitterze adwokata Michała Szpakowskiego wywoływały słuszne oburzenie. W sobotę rano, po sejmowym głosowaniu w sprawie "tarczy antykryzysowej", prawnik zwrócił się w internecie do polityków Lewicy, używając przy tym wulgaryzmów.
Powiązany Artykuł
Zmiany w Kodeksie Wyborczym. Budka: prezes PiS myśli wyłącznie, jak wygrać wybory prezydenckie
Wypieranie się własnych wpisów
Początkowo adwokat był bardzo pewny siebie. Kiedy jeden z internautów zwrócił mu uwagę na to, że jako adwokat nie powinien pozwalać sobie na podobne wpisy, bo są one sprzeczne z Kodeksem Etyki Adwokackiej, Szpakowski prowokująco zapytał czy "podać adres do rzecznika dyscyplinarnego?".
Jednak już po kilkunastu godzinach zaczął twierdzić, że tweety nie są jego autorstwa i miał za niego napisać je kto inny. Ostatecznie jeszcze tego samego dnia konto adwokata Michała Szpakowskiego, oznaczone hasztagiem "Silni Razem" zostało usunięte.
Reakcja Okręgowej Rady Adwokackiej
Do Okręgowej Rady Adwokackiej zwrócili się dziennikarze portalu tvp.info. Zwrócono uwagę na treści pojawiające się na Twitterze prawnika i zapytano, czy ORA zamierza w tej sprawie interweniować.
REKLAMA
- Treść wpisów zostanie przekazana zgodnie z właściwością, do Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury, który ma kompetencje do oceny zachowania członka Okręgowej Rady Adwokackiej pod kątem ewentualnego naruszenia zasad etyki adwokackiej - poinformował rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej adw. Michał Fertak.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Nonszalancja i ryzykanctwo". Karczewski o warunkach, w jakich obradował Senat
Rzecznik podkreślił, że publiczne wypowiedzi adwokatów, zwłaszcza członków samorządu adwokackiego, są traktowane bardzo poważnie i samorząd takich spraw nie lekceważy. - Podobnie jak w każdej tego typu sytuacji, jesteśmy zainteresowani transparentnym i rzetelnym wyjaśnieniem tej sprawy - mówił adw. Fertak.
Rzecznik ORA zwrócił jednak uwagę, że "zgodnie z zasadą domniemania niewinności każda osoba jest niewinna wobec przedstawianych jej zarzutów, dopóki wina nie zostanie jej udowodniona".
REKLAMA
tvp.info, jmo
REKLAMA