Wielkanoc w domu. W jaki sposób przygotować się do celebracji Wielkiego Tygodnia?

Archidiecezja poznańska uruchomiła stronę internetową swietawdomu.pl. Znajdują się tam informacje o tym, w jaki sposób przygotować się do celebracji Wielkiego Tygodnia i jak godnie świętować Wielkanoc. 

2020-04-04, 12:56

Wielkanoc w domu. W jaki sposób przygotować się do celebracji Wielkiego Tygodnia?
Krzyż przed gdańskim kościołem pw. św. Brygidy. Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER

W witrynie można znaleźć m.in. odpowiedzi na pytania, czy trzeba klękać podczas mszy świętej transmitowanej w telewizji, jak przyjąć Komunię w sposób duchowy oraz jak samemu pobłogosławić święconkę. Powstanie strony internetowej z informacjami dla wiernych, którzy, mimo trudności związanych z epidemią koronawirusa chcą dobrze przeżyć Wielkanoc zapowiedział kilka dni temu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Powiązany Artykuł

Nabożeństwa.jpg
Droga Krzyżowa, msze święte i orędzie. "Zostań w domu" z Programem 1 Polskiego Radia

Poszczególne informacje wzbogacone są infografikami oraz materiałami wideo. Osobno są też informacje przygotowane dla dzieci.

Instrukcje jak przeżyć święta w domu

- Jeśli ktoś będzie chciał przeżyć w domu adorację krzyża - piszemy o tym, jak ją przygotować, jest też krótki film. Pokazujemy i opisujemy, jak wraz z domownikami przygotować i pobłogosławić święconkę. Wyjaśniamy też, jak godnie przeżyć liturgię on-line; proponujemy, by pamiętać np. o odświętnym ubraniu, zapaleniu świecy czy o białym obrusie na stole - powiedział współtwórca serwisu o. Marcin Wrzos.

Poza tym w witrynie znalazł się harmonogram transmisji nabożeństw i mszy św. na najbliższe dni. Są dane kontaktowe do "księdza na sygnale" - to forma telefonicznego wsparcia dla potrzebujących, w ramach którego można porozmawiać z kapłanem. Witrynę uzupełnia serwis informacyjny z najistotniejszymi wiadomościami z archidiecezji, Kościoła w Polsce i na świecie.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Müller: nie można wykluczyć nowych ograniczeń w przemieszczaniu się Polaków przed świętami

O. Marcin Wrzos powiedział, że stronę internetową udało się uruchomić w kilka dni dzięki zaangażowaniu wielu osób duchownych i świeckich. Zastrzegł, że serwis nie jest kierowany wyłącznie do wiernych archidiecezji poznańskiej. Wskazał, że transmisje planowane są nie tylko z poznańskiej katedry, ale i świątyń w Łodzi, Warszawie czy Krakowie.

Powiązany Artykuł

Adrianik - Rytel 1200.jpg
Rzecznik Episkopatu: Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

Nie tylko kościelna strona

- Informacje o tym, jak przeżyć nadchodzące święta rzeczywiście można dziś znaleźć w wielu miejscach, także w mediach świeckich. Zauważyliśmy jednak, że zamieszczane tam porady czasem wzajemnie się wykluczają. Stąd wzięła się potrzeba stworzenia strony z wiarygodnymi informacjami; serwis działający pod patronatem KEP i jej przewodniczącego, którego odbiorca będzie miał pewność co do rzetelności zawartych tam treści - powiedział o. Wrzos.

W ubiegłym tygodniu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zapowiedział, że archidiecezja uruchomi specjalną stronę internetową z materiałami duszpasterskimi pomagającymi wiernym w lepszym przygotowaniu się do Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Rzecznik kurii metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak informował wówczas, że w inicjatywę zaangażowani są księża i grupy duszpasterskie z archidiecezji.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kazimierz Nycz podczas Drogi Krzyżowej modlił się za Polaków za granicą

Pomysłodawcami i wykonawcami serwisu są: redakcja "Misyjnych Dróg" i portalu misyjne.pl, twórcy aplikacji Drogowskaz, oraz Radio Emaus. Strona ma zakończyć działalność w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej