"Jest bramą wprowadzającą nas w liturgię Wielkiego Tygodnia". Abp Gądecki o Niedzieli Palmowej

- Niedziela Palmowa jest bramą wprowadzającą nas w liturgię Wielkiego Tygodnia - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Dodał, że pierwszy raz w procesjach nie uczestniczą wierni. - Dzisiaj - ze względu na epidemię - gałązki palmowe niesie tylko "reszta Izraela" - mówił.

2020-04-05, 14:56

"Jest bramą wprowadzającą nas w liturgię Wielkiego Tygodnia". Abp Gądecki o Niedzieli Palmowej

Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podkreślił w homilii, że w tym roku jest to niezwykła Niedziela Palmowa. - Po raz pierwszy - ze względu na epidemię - nie możemy fizycznie towarzyszyć procesji palmowej. Po raz pierwszy możemy tylko duchem iść razem na spotkanie Jezusa, który po raz ostatni przybywa do Jerozolimy - zaznaczył.

"Niezwykła Niedziela Palmowa"

Powiązany Artykuł

papiez-1200-pap.jpg
Papież: w dramacie pandemii potrzebna jest odwaga i służenie innym

Hierarcha przypomniał w homilii, że w czasach Jezusa palma była symbolem wszystkiego co wzniosłe i szlachetne, symbolem zwycięstwa, radości i pokoju. Nazywana była także królewskim drzewem.

- Każdego roku - w Niedzielę Palmową - przyłączaliśmy się przed katedrą na sposób fizyczny do tego wydarzenia, niosąc gałązki palm, szczególnie te piękne, sprowadzane przez neokatechumenat z ciepłych krajów. Dzisiaj – ze względu na epidemię - jest to niemożliwe. Gałązki palmowe niesie tylko "reszta Izraela" - podkreślił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prof. Gut: możemy uniknąć nowej fali zachorowań, jeśli zdyscyplinujemy się na święta

REKLAMA

Hierarcha wskazał w homilii, że tłumy uczestniczące w uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, miały wobec niego różne oczekiwania.

- A jakie oczekiwania miał w tym momencie sam Jezus? On patrzył na sprawę całkiem odmiennie niż uczniowie i ówczesne ruchy religijne. Nie angażował się w żaden ruch polityczny i udaremniał wszelkie próby łączenia Go ze sprawami politycznymi. (…) Narodowi żydowskiemu - do którego należał i który kochał - nigdy nie obiecywał wyzwolenia politycznego, czego wielu wówczas po Nim się spodziewało - podkreślił arcybiskup.

Powiązany Artykuł

EN_prymas-1200.jpg
"Łamiąc zakazy, naruszamy piąte przykazanie". Apel prymasa Polski

"Sedno dzisiejszego święta"

- Zapowiadając uczniom, że będzie musiał cierpieć zanim zmartwychwstanie, Jezus pragnął im uzmysłowić, że będzie On Królem prześladowanym. Będzie Sługą posłusznym woli Ojca, aż do oddania swego życia: Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mej twarzy przed zniewagami i opluciem. Tylko ten, kto jest gotów iść za Nim Jego drogą, kto jest gotowy żyć w jedności z Nim we wspólnocie uczniów, ten może Go prawdziwie zrozumieć - dodał.

Hierarcha zachęcał również, by zastanowić się, czego współcześnie uczy Niedziela Palmowa. Jak mówił, "uczy nas ona tego, że każdy z nas stoi przed wyborem, wyborem między dwoma rodzajami mesjanizmu".

REKLAMA

- Jakiego Mesjasza wybieramy? Takiego, jakiego oczekiwali ludzie towarzyszący wjazdowi Jezusa do Jerozolimy? Który nie stroni od użycia siły i obiecuje szybkie rozwiązania naszych ziemskich problemów? Czy Tego, który – rezygnując z wszelkiej przemocy – pozwala się pojmać i ukrzyżować, ukazując nam bezgraniczną miłość Boga do człowieka? Tłum wybiera pierwszego, czyli Barabasza, a my? (…) Tutaj właśnie tkwi sedno dzisiejszego święta. Jakiego Mesjasza wybieramy? - zaznaczył abp Gądecki.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej