Teatr Exit. Maciej Sikorski: nie uciekamy od tematu cierpienia
- Teatr Exit to miejsce spotkania osób niepełnosprawnych z tzw. pełnosprawnymi artystami. Podejmujemy trudne tematy, siłą rzeczy nie uciekamy od tematu cierpienia, które dotyka również naszych aktorów - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Sikorski, który prowadzi w Krakowie teatr dla grupy osób niepełnosprawnych.
2020-04-07, 11:23
Posłuchaj
Grupę tworzą osoby z porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz osoby niewidome. Uzupełniają ich zawodowi artyści. Twórcy zwykle sięgają do tekstów biblijnych. - To był świadomy wybór. Pierwszym naszym spektaklem był "Exit" oparty na tekście Księgi Wyjścia. Potem powstały "Hiob" i "Jonasz". Materią stało się Pismo Święte, ponieważ bardzo mocno oddziaływuje na nas i widzów - powiedział Maciej Sikorski.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że znakiem rozpoznawczym Teatru Exit jest chęć spotkania się człowiekiem. - Mówienie o cierpieniu jest trudne. Po co jest cierpienie niewinnych? Tego nikt nie wie. Spotykamy się po to, by rzucić na ten problem światło. Chodzi też o konfrontowanie rzeczywistych problemów ludzi z naszymi problemami - tłumaczył reżyser.
- W pracy chcieliśmy uniknąć jednej rzeczy, która się narzucała. Nie chcieliśmy robić złej sztuki. Łatwo byłoby pojechać dokądkolwiek i przedstawić cokolwiek. Dostać brawa, bo i tak należałyby się grupie artystów niepełnosprawnych, bez względu na to, co robią. To byłoby pójście na łatwiznę. Nasz pomysł to wykorzystanie przypadłości artystów, by coś opowiedzieć - podsumował Maciej Sikorski.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Rozpruwacz kulturalny
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: Maciej Sikorski
REKLAMA
Data emisji: 06.04.2020
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA