"Wariant postradziecki". Prof. Zaleśny o propozycji Gowina
- Istnieje wariant, że wybory odbywają się w terminie wyznaczonym, zgodnie z kalendarzem konstytucyjnym. Drugi wariant jest taki, że mamy sytuację nadzwyczajną i wybory należy przenieść. Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował wariant trzeci - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Jacek Zaleśny.
2020-04-07, 15:25
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 nazwał go "wariantem postradzieckim". - Z takiego wariantu korzystano w przeszłości w państwach postradzieckich, by dokonać pewnych manipulacji przy kadencji prezydenta. W tym aspekcie wariant Gowina mógł budzić wątpliwości, czy na pewno u jego podstaw leżały czyste intencje, aby Polacy mogli korzystać z praw politycznych, aby można było w sposób prawidłowy wybrać prezydenta - powiedział prof. Jacek Zaleśny.
Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował ponadpartyjne porozumienie dotyczące zmiany Konstytucji - tak, by przedłużyć kadencję urzędującego prezydenta, który nie ubiegałby się o reelekcję i zorganizować wybory w 2022 roku. Warunkiem było uzyskanie większość konstytucyjnej w parlamencie. Skończyło się dymisją Jarosława Gowin i przegłosowaniem w Sejmie poprawki umożliwiającej przeprowadzenie korespondencyjnego głosowania w wyborach prezydenckich.
Powiązany Artykuł
"Chce podpalić sytuację w Polsce". Jacek Liziniewicz o działaniach opozycji
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 narasta sytuacja niepewności w kontekście politycznym koronawirusa. - Jak rząd jest w stanie realizować swoje przedsięwzięcia i czy kwestia wyborów prezydenckich w maju jest wciąż aktualna? Pojawił się też wątek napięć w koalicji rządowej, które miały już miejsce przy jej tworzeniu. Mniejsi partnerzy próbowali za wszelką cenę pokazać swoje istnienie, wskakiwać na pochyłe drzewo i swoje ugrywać - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
"Powszechność wyborów"
Dodał, że na dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy istnieją możliwości do przeprowadzenia powszechnych wyborów 10 maja. - Czy wszyscy Polacy mieszkający za granicą będą mogli w tym głosowaniu uczestniczyć, dotrzeć do komisji i oddać głos. Czy lokalny operator pocztowy dostarczy na czas karty do głosowana? Czy kilkadziesiąt tysięcy osób objętych kwarantanną będzie mogło skorzystać z prawa wyborczego. To pytania o powszechność wyborów - mówił politolog.
REKLAMA
"Naruszenie rzetelności"
Prof. Jacek Zaleśny zwrócił również uwagę na wątek partyjny. - W sporze o termin wyborów może chodzić nie tylko o prawa wyborcze Polaków, ale również o to, że jeden z kandydatów nie spełnia nadziei w nich pokładanych, że pojawia się możliwość postawienia na kogoś innego, kto dawałby nową szansę. W tym kontekście przekładanie wyborów byłoby niedemokratyczne, stanowiłoby naruszenie rzetelności - podsumował gość Polskiego Radia 24.
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: prof. Jacek Zaleśny (politolog z UW)
Data emisji: 07.04.2020
Godzina emisji: 14.09
Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA