Droga Krzyżowa w Watykanie z udziałem więźniów i lekarzy

W Wielki Piątek przed bazyliką Świętego Piotra odbyła się bezprecedensowa Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po raz pierwszy od 56 lat nabożeństwo nie zostało odprawione w rzymskim Koloseum, ale na pustym, zamkniętym z powodu pandemii placu, bez udziału wiernych.

2020-04-10, 21:21

Droga Krzyżowa w Watykanie z udziałem więźniów i lekarzy
Droga Krzyżowa przed Bazyliką św. Piotra . Foto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W tych wyjątkowych okolicznościach, naznaczonych dramatem pandemii na świecie i koniecznością zachowania wszystkich niezbędnych środków w ramach zapobiegania szerzeniu się wirusa krzyż nieśli po sugestywnie oświetlonym placu dwie pięcioosobowe grupy. Pierwsza to delegacja więzienia Due Palazzi z Padwy, gdzie powstały tegoroczne rozważania towarzyszące 14 stacjom Via Crucis. W drugiej grupie byli lekarze i personel pielęgniarski z watykańskiej przychodni.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Papież: w dramacie pandemii potrzebna jest odwaga i służenie innym

Trasa Drogi Krzyżowej prowadziła wokół obelisku na placu i wytyczona jest przez światła.

Powiązany Artykuł

Papież Franciszek 1200 PAP.jpg
"Zawierzmy siebie Chrystusowi". Odezwa papieża Franciszka do Polaków

Na nabożeństwo transmitowane przez watykańskie media na cały świat przyniesiono krzyż Świętego Marcelego z jednego z rzymskich kościołów. Krycyfiks, przed którym już kilka razy modlił się Franciszek, noszono przez Wieczne Miasto w procesjach w XVI wieku w czasie zarazy.

REKLAMA

Rozważania przygotowane w zakładzie karnym

Teksty rozważań, przygotowanych w zakładzie karnym w Padwie, koncentrują się wokół tematyki sprawiedliwości, wejścia na drogę przestępczości, uwięzienia, kary za czyny, winy, odbywania wyroków i nawrócenia za kratami. Autorzy tekstów to pięciu więźniów, w tym skazany za zabójstwo, rodzice zamordowanej dziewczyny, córka mężczyzny skazanego na dożywocie, wychowawczyni więzienna, strażnik, matka osoby osadzonej, katechetka, zakonnik-wolontariusz, funkcjonariusz policji penitencjarnej i ksiądz oskarżony, a następnie uniewinniony przez sąd po ośmiu latach procesu.

Rozważania te zebrał kapelan zakładu karnego w Padwie ksiądz Marco Pozza wraz z wolontariuszką Tatianą Mario.

Kolejne tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia pokazują, że Franciszek bardzo przeżywa dramat pandemii koronawirusa i z wyraźnym poruszeniem przewodniczy mszom i nabożeństwom.

mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej