Koronawirus w USA. Ekspert: Amerykanie popełnili błąd, uwierzyli danym statystycznym

- Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności, na poziomie analitycznym w Stanach Zjednoczonych został popełniony błąd, ponieważ uwierzono w dane statystyczne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Gajewski, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej.

2020-04-11, 14:33

Koronawirus w USA. Ekspert: Amerykanie popełnili błąd, uwierzyli danym statystycznym

Posłuchaj

Dr Łukasz Gajewski o zmaganiach Stanów Zjednoczonych z pandemią koronawirusa ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Epicentrum pandemii koronawirusa są obecnie Stany Zjednoczone. Jak to się stało, że jedno z największych mocarstw, zarówno pod kątem militarnym, jak i gospodarczym, ugięło się wobec tempa rozprzestrzeniania się patogenu? W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Łukasz Gajewski. 

Koronawirus w Stanach Zjednoczonych

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_USA_PAP.jpg
"Sytuacja się poprawia, państwo sprawnie zareagowało". Publicysta o COVID-19 w USA

- Jeśli mówimy o Stanach Zjednoczonych i pandemii koronawirusa, trzeba mieć na względzie 3 podstawowe obszary - pierwszy z nich to gospodarka, drugi obszar, to są sprawy wojskowe, a trzeci obszar, to sprawy bieżące, w perspektywie jesieni w USA są wybory - mówił dr Gajewski.

Zapytany o to, dlaczego Ameryka nie radzi sobie z pandemią, przytoczył opublikowany przed paroma tygodniami artykuł amerykańskiej badaczki, zatytułowany "It wasn't just Trump. Who got it wrong?", czyli "To nie był tylko Trump. Kto popełnił błąd?". Autorka przedstawiła 3 zasadnicze błędy, które doprowadziły do dramatu. W jej opinii to: brak podejścia systemowego do problemu, cięcia wykonane w służbie zdrowia i niedostrzeżenie dotkliwości problemu w odpowiednim czasie.

"Statystyka matką kłamstw"

- Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności, na poziomie analitycznym w Stanach Zjednoczonych został popełniony błąd, ponieważ uwierzono w dane statystyczne - mówił ekspert w Polskim Radiu 24.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

USA Korona PAP-1200.jpg
Maciej Rusiński: system opieki zdrowotnej w Nowym Jorku jest na skraju wyczerpania

Wyjaśnił, że model matematyczny rozprzestrzeniania się wirusa w USA powstał w oparciu o przesłankę, której zasadniczym elementem było założenie, że koronawirus nie jest - przynajmniej początkowo - bardziej zakaźny od grypy.

W tym kontekście zwrócił uwagę na to, że konsekwencją tego błędu jest obecne przeciążenie służby zdrowia. Dodał, że z tą sytuacją idealnie koresponduje takie powiedzenie, że "statystyka [jest] matką kłamstw".

- Niestety stało się tak, jak WHO mówiło, że najprawdopodobniej Stany Zjednoczone staną się ogniskiem zachorowań - podkreślił, wyjaśniając, że wynika to z choćby geograficznej struktury USA.

- Koronawirus jest chorobą migracyjną. Stany Zjednoczone statystycznie są dosyć słabo zaludnione, a wiadomo, że Amerykanie przemieszczają się z pracy, do pracy, często pokonują dalekie odległości żeby dojechać i wrócić. W ten sposób ta choroba była rozprzestrzeniana po Stanach Zjednoczonych - wyjaśnił.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: dr Łukasz Gajewski (politolog, Wyższa Szkoła Bankowa)
Data emisji: 11.04.2020
Godzina emisji: 13.33

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej