Piotr Chęciński: KGHM już przygotowuje się do kolejnego transportu sprzętu medycznego
- Transportu sprzętu medycznego przez największy samolot świata nie byłoby, gdyby nie rozległa sieć naszych kontaktów, praca w czasie świąt kilkudziesięciu osób zatrudnionych w KGHM-ie i Lotosie oraz dobra współpraca na szczeblu rządowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Chęciński, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM.
2020-04-14, 12:28
Posłuchaj
Piotr Chęciński o transporcie do Polski setek ton sprzętu medycznego potrzebnego do walki z koronawirusem (PR24/Temat dnia)
Dodaj do playlisty
Na warszawskim Okęciu przed godz. 11 wylądował największy samolot świata. Antonow An-225 Mrija przetransportował ponad 1000 metrów sześciennych sprzętu zabezpieczającego, zamówionego w Chinach przez spółki skarbu państwa KGHM i Lotos. Są to przede wszystkim środki ochrony przed koronawirusem oraz sprzęt służący do walki z chorobą COVID-19.
Powiązany Artykuł
Antonow An-225 Mrija wylądował na Okęciu. Na pokładzie setki ton sprzętu na walkę z koronawirusem
Piotr Chęciński podkreślił, że wśród przywiezionego sprzętu najwięcej jest masek ochronnych i kombinezonów. - W przypadku niektórych przywiezionych rzeczy możemy mówić o setkach tysięcy albo nawet milionach sztuk. Samolot miał wypełnioną praktycznie całą swoją przestrzeń ładunkową - podkreślił dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wielka akcja dostaw sprzętu do Polski. Na Lotnisku Chopina lądują giganty
Zakup nie był łatwy
Teraz sprzęt zostanie rozdysponowany przede wszystkim placówkom leczniczym, które niezwykle mocno go potrzebują.
REKLAMA
- Spółki KGHM Polska Miedź i Lotos ten transport zorganizowały na polecenie premiera. Odpowiadamy za logistykę, samolot i zakup towarów, korzystając z szerokiej bazy naszych kontaktów w Chinach. Sprzęt trafi do Agencji Rezerw Materiałowych i to ta instytucja wraz z rządem zdecyduje, gdzie i w jakiej kolejności zostaną rozdysponowane przywiezione materiały - wyjaśnił Piotr Chęciński.
Dodał, że ich zakup nie należał do najłatwiejszych. Ze względu na pandemię koronawirusa o sprzęt do walki z COVID-19 rywalizują wszystkie największe kraje świata.
- Korzystamy z naszej rozległej sieci kontaktów wypracowanej na podstawie 20-letniej współpracy z China Minmetals. To azjatycki gigant metalurgiczny, który pomaga nam w pozyskaniu jak najlepszego sprzętu za najbardziej rynkową cenę. Pamiętajmy, że dzisiaj nie tylko logistyka, ale także cena jest wielkim wyzwaniem. Tego transportu nie byłoby też, gdyby nie dobra współpraca na szczeblu rządowym, bo dwa tygodnie temu prezydenci Polski i Chin rozmawiali telefonicznie, ale także gdyby nie kilkudziesięciu pracowników KGHM-u i Lotosu. To oni mimo świąt cały czas walczyli o to, by wyładowany potrzebnymi rzeczami Antonow An-225 Mrija mógł wylądować w Polsce - podkreślił dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM.
Powiązany Artykuł
Największy samolot świata wylądował w Warszawie. Premier: bezprecedensowy transport
"Mamy przygotowaną kolejną partię sprzętu"
Zaznaczył, że KGHM Polska Miedź przygotowuje się już do kolejnego transportu sprzętu medycznego. - Tym razem przyłbic i respiratorów. Nastąpi on w ciągu najbliższych dni, może w ciągu tygodnia. Trudno podać dokładną datę, bo nie wiem, kiedy znów uda nam się zorganizować tak duży samolot, ale na terminalu cargo w Chinach mamy przygotowaną kolejną partię sprzętu - zapewnił Piotr Chęciński.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
PolskieRadio24.pl
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
REKLAMA
Gość: Piotr Chęciński (dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM)
Data emisji: 14.04.2020
Godzina emisji: 10.47
PR24/bb
REKLAMA
REKLAMA