Ponad połowa Polaków ma oszczędności zamiast długów. Badanie CBOS
61 proc. respondentów CBOS zadeklarowało w marcu tego roku, że ma oszczędności. 38 proc. ankietowanych miało do spłacenia długi, ale większość z nich deklaruje, że nie ma problemów z ich spłacaniem.
2020-04-17, 12:20
Jak wynika z analizy CBOS, 39 proc. respondentów ma jednocześnie oszczędności i nie ma długów, a 22 proc. ma i oszczędności i długi, taki sam odsetek deklaruje, że nie ma oszczędności ani długów. 17 proc. ankietowanych nie ma oszczędności, tylko długi.
Większość nie ma problemów ze spłatą długów
Zdecydowana większość́ respondentów, którzy mają długi nie ma problemu z realizacją zobowiązań́. 36 proc. twierdzi, że spłaca je regularnie, 2 proc. - że nie. Z deklaracji badanych wynika, że 4 proc. gospodarstw domowych ma zaległości w bieżących opłatach, a 1 proc. - kłopot z ich spłacaniem.
W badaniu 78 proc. respondentów deklarujących posiadanie oszczędności oceniło, że dzięki nim mogliby utrzymać obecny poziomu życia, przynajmniej przez dwa miesiące. 26 proc. ankietowanych ocenia, że przeżyłoby tak dłużej niż̇ pół roku. W ocenie 11 proc. pytanych przez CBOS ich oszczędności umożliwiłyby im przeżycie przez miesiąc, a dla 4 proc. Polaków wystarczyłyby na jeszcze krócej.
Oszczędności wzrosły aż trzykrotnie od roku 2007
Jak zauważa CBOS, w porównaniu z poprzednim rokiem odsetek gospodarstw deklarujących posiadanie oszczędności wzrósł o 6 pkt proc. Od 2007 r. odsetek respondentów deklarujących posiadanie oszczędności zwiększył się̨ niemal trzykrotnie, bo o 38 pkt proc. - wskazał tez CBOS.
REKLAMA
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–15 marca 2020 r. na liczącej 875 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA