Obostrzenia dot. obiektów kultu religijnego. Kontrowersyjna decyzja niemieckiego rządu

- Przedłużenie zamknięcia wszystkich obiektów kultu religijnego do 3 maja ze względu na koronawirusa wzbudziło w Niemczech krytykę przedstawicieli wspólnot religijnych. Zakaz został przedłużony ze względu na ramadan - poinformował dziennik "Bild".

2020-04-17, 12:25

Obostrzenia dot. obiektów kultu religijnego. Kontrowersyjna decyzja niemieckiego rządu
Bp Wętkowski: "Wielu ludzi zobaczyło, jak kruchy jest los człowieka, a zarazem jak bardzo pyszny jest człowiek". Foto: Shutterstock/Darryl Brooks

"Sporo osób wierzących zadaje sobie pytanie: Czy wizyty u fryzjera mają większe znaczenie niż spotkania w celach modlitewnych?" - napisał w piątek bawarski dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

W środę rząd federalny Niemiec i władze krajów związkowych postanowiły o wydłużeniu zamknięcia obiektów kultu religijnego przynajmniej do 3 maja. Powodem jest pandemia COVID-19. Jednocześnie od 20 kwietnia pozwolono sklepom o powierzchni do 800 metrów kwadratowych wznowić działalność.

Powiązany Artykuł

pap niemcy 1200.jpg
Lockdown w Niemczech utrzymany do 3 maja. Ekspert: liczono na pewną rewolucję

- Przedstawiciele Kościoła katolickiego byli rozczarowani wydłużeniem obostrzeń, kościoły protestanckie przyjęły decyzje ze zrozumieniem - twierdzi "Sueddeutsche Zeitung".

Zakupy dozwolone

- Nie jest zrozumiałe, dlaczego meczety, kościoły czy synagogi muszą pozostać zamknięte, ale robienie zakupów w mieście jest dozwolone - cytuje dziennik Bekira Altasa, sekretarza generalnego "Milli Gorus", jednej z licznych organizacji zrzeszających muzułmanów w Niemczech.

- Zamknięcie wszystkich obiektów kultu religijnego wydłużono z powodu zbliżającego się ramadanu - twierdzi "Bild". W przeciwieństwie do Kościołów chrześcijańskich i gmin żydowskich, muzułmanie nie posiadają w RFN scentralizowanych struktur.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Wracajcie do kraju koronawirusa". Antyfrancuskie incydenty w Niemczech

REKLAMA

- Brakuje organu, który w trakcie ramadanu odpowiadałby za wprowadzenie we wszystkich meczetach odpowiednich norm i przepisów minimalizujących możliwość zarażenia się koronawirusem. Taka argumentacja skłoniła polityków do przedłużenia restrykcji dotyczących wszystkich obiektów kultu religijnego - informuje "Bild", powołując się na źródła w kręgach rządowych.

Powiązany Artykuł

PAP Niemcy koronawirus 2 1200.jpg
Niemiecki rząd zdecydował ws. kontynuacji obostrzeń. Podano konkretne terminy

Premierzy Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Nadrenii Północnej-Westfalii zapowiedzieli, że będą chcieli od 4 maja ponownie wznowić możliwość uczestnictwa w praktykach religijnych.

W piątek przedstawiciele niemieckiego MSW i wspólnot religijnych będą rozmawiać na temat sposobów praktykowania religii przy zachowaniu norm minimalizujących możliwość nowych infekcji.

Początek ramadanu przypada na 23 kwietnia.

REKLAMA

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze