more_horiz

Lockdown w Niemczech utrzymany do 3 maja. Ekspert: liczono na pewną rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 20:25
Rząd federalny Niemiec i władze landów zgodziły się na przedłużenie do 3 maja większości restrykcji, wprowadzonych w celu spowalniania pandemii COVID-19. Taką informację przekazała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premierami krajów związkowych. - Z wideokonferencją wiązano duże oczekiwania - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Audio
  • Olga Doleśniak-Harczuk o przedłużeniu w Niemczech obostrzeń związanych z koronawirusem ("Świat w powiększeniu")
Pusty plac przed Bramą Brandenburską, jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Berlinie
Pusty plac przed Bramą Brandenburską, jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w BerlinieFoto: EPA/OMER MESSINGER

Od poniedziałku 20 kwietnia sklepy o powierzchni do 800 metrów kwadratowych będą mogły wznowić działalność. Pozostałe obostrzenia, obowiązujące od 22 marca, nadal będą obejmować m.in. częściowy zakaz opuszczania domów, zakaz podróży oraz zamknięcie przedszkoli, szkół i uniwersytetów.

Gospodarka.jpg
Epidemia koronawirusa. Niemcy planują uruchomienie gospodarki

- Z wideokonferencją kanclerz i władz niemieckich landów wiązano u naszych zachodnich sąsiadów duże oczekiwania. Część ekspertów zapatrzona na model austriacki w "odmrażaniu" gospodarki liczyła na pewną rewolucję i bardzo szybkie odejście od narodowej kwarantanny. Jednak to, co zostało zaproponowane, jest dość skromnym pakietem - wskazała Olga Doleśniak-Harczuk. 

Rozczarowanie branży turystycznej i hotelarskiej

Jak przyznała rozmówczyni Polskiego Radia 24, planem ogłoszonym przez Angelę Merkel rozczarowana jest branża turystyczna i hotelarska. W tej chwili nie ma dla tych sektorów żadnej oferty, a rząd bardzo ostrożnie podchodzi do zdejmowania restrykcji, które wpływają na ich funkcjonowanie.

zoo 1200 shutter.jpg
Niemieckie zoo bez pieniędzy przez koronawirusa. Zwierzęta mogą zostać zabite

- Przedstawiciele tych segmentów niemieckiej gospodarki wystosowali do rządu apel o to, by uwzględnić ich interesy w planach odchodzenia do lockdownu - podkreśliła ekspert. 

Od 4 maja w Niemczech zacząć ma się stopniowe wznawianie zajęć szkolnych.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk, Instytut Staszica
Data emisji: 15.04.2020
Godzina emisji: 19.35

PAP/Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także