"Halo, halo, Polskie Radio Warszawa". Program 1 Polskiego Radia nadaje od 94 lat

18 kwietnia 1926 roku o godzinie 17.00 ruszyła regularna emisja programu Polskiego Radia. W eter popłynęły wówczas słowa spikerki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480".

2020-04-18, 04:34

"Halo, halo, Polskie Radio Warszawa". Program 1 Polskiego Radia nadaje od 94 lat
Nowe studio radiowej Jedynki. Foto: Wojciech Kusiński / PR

Posłuchaj

Fragment archiwalnej audycji rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od tego dnia sygnał muzyczny Polskiego Radia - Polonez A-dur Fryderyka Chopina - stał się doskonale znany słuchaczom. 


Posłuchaj

Polonez A-dur Fryderyka Chopina - sygnał Polskiego Radia i Programu 1 (IAR) 0:07
+
Dodaj do playlisty

 

Wcześniej, 1 lutego 1925 roku, został wyemitowany pierwszy próbny program ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Tę datę uznaje się za początek polskiej radiofonii.

Powiązany Artykuł

PIC_1-K-1358 polskie radio retro 1200.jpg
Początki Polskiego Radia. Posłuchaj pierwszych słów w eterze

W sierpniu 1925 roku koncesję na nadawanie programu ogólnopolskiego przez 20 lat otrzymała spółka Polskie Radio S.A. I to ona przejęła stację nadawczą PTR-u. Władze firmy od razu postawiły na rozwój ośrodków regionalnych, wychodząc z założenia, że ogólnopolskiego radia nie można przygotowywać tylko z Warszawy. Kolejno powstawały rozgłośnie w Krakowie, Poznaniu i Katowicach. 15 stycznia 1928 roku odezwało się Radio w Wilnie. 

Rozwój rozgłośni wileńskiej

Rozgłośnia wileńska szybko stała się kulturotwórczym ośrodkiem Polskiego Radia, gromadząc wokół siebie osobowości artystyczne, do których należeli między innymi Czesław Miłosz, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Witold Hulewicz - autor pierwszych teatralnych audycji radiowych. To właśnie on w 1928 roku napisał specjalnie dla Polskiego Radia "Pogrzeb Kiejstuta" - pierwsze oryginalne słuchowisko, które także wyreżyserował. Audycja się nie zachowała. 

Innym ważnym ośrodkiem w latach 30. była lwowska rozgłośnia Polskiego Radia, uruchomiona równo dwa lata po wileńskiej. Siłą rozgłośni lwowskiej były jej rozrywkowe audycje dla dorosłych i dzieci. "Wesołej Lwowskiej Fali" z udziałem Szczepcia i Tońcia, czyli Kazimierza Wajdy i Henryka Vogelfängera, słuchała cała Polska. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] 47 lat temu Polskie Radio rozpoczęło całodobowe nadawanie

Radio przyciągało wielkie umysły i talenty - pisarzy, dyrygentów, aktorów. Program reprezentował nowoczesny i wysoki poziom artystyczny. Już w latach 30. przeprowadzano transmisje z zawodów sportowych na świecie, dzięki którym słuchacze mieli wrażenie, że są w oddalonych zakątkach globu. Wielkim wydarzeniem okresu międzywojennego były też transmisje Konkursów Chopinowskich. Ich słuchaczem był między innymi pisarz, publicysta i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Cenną pozycją w początkowych latach istnienia Polskiego Radia były słuchowiska, odtwarzane w gwiazdorskiej oprawie w radiowym studiu. 


Posłuchaj

Fragmenty kryminalnego słuchowiska "Most" autorstwa Ignacego Fika z 1938 roku (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Od historii do współczesności

Powiązany Artykuł

kaminska_kusy_1200.jpg
Prezes Polskiego Radia: przede wszystkim spełniamy misję publiczną

Kiedy Polskie Radio rozpoczynało działalność w 1926 roku, audycji słuchało niespełna 5 tysięcy osób. Cały program był nadawany na żywo, głównie wieczorem. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Strona internetowa Programu 1 Polskiego Radia

Dziś Program 1 Polskiego Radia jest obecny w eterze całą dobę. W ramówce słuchacze znajdą kilkadziesiąt cyklicznych audycji informacyjnych, publicystycznych, gospodarczych, sportowych, kulturalnych czy edukacyjnych. Radia można słuchać tradycyjnie, na falach FM, w internecie na PolskieRadio.pl, a także w aplikacji na urządzenia mobilne i w odbiornikach z systemem DAB+. 


Polecane

Wróć do strony głównej