Zapomniana przedwojenna polska firma, której produkty znamy wszyscy
- Magnetowidy "Pioner" czy radioodbiorniki "Mińsk" są to wszystko rozbudowane wersje polskiego radia "Elektrit" - mówił w magazynie Tomasz Kuba Kozłowski z Warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
2020-04-18, 08:00
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Polacy w Świecie". 60 lat działalności polskiego teatru w Wilnie
W tej historii nie ma wielu wielkich miast - są tylko Wilno i Lwów. Nie ma wielkiego przemysłu, nie ma wielkich zasobów bogactw, a mimo to rozwijają się czasem zaskakujące inicjatywy, których twórcami są ludzie z pomysłem, inicjatywą i wizją. - Doskonałym przykładem jest historia wileńskiego Elektritu, który w kilkanaście lat stal się firma rozpoznawalną niemal na całym świecie - mówił Tomasz Kuba Kozłowski.
Początek ery radiofonii
W roku 1925 w Wilnie Samuel i Hirsz Chwolesowie oraz Nachman Lewin powołali Towarzystwo Radiotechniczne "Elektrit", które przy ulicy Wileńskiej 24 prowadziło sklep oraz warsztat radiotechniczny, zajmujący się sprzedażą, instalacją oraz naprawą importowanego sprzętu radiowego.
W 1927 roku firma zaczęła montować i sprzedawać proste odbiorniki własnej konstrukcji.
Zainteresowanie odbiornikami, spowodowane w dużym stopniu uruchomieniem w 1928 roku stacji Polskiego Radia w Wilnie, zachęciło firmę do rozpoczęcia własnej produkcji podzespołów radiowych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
W Wilnie rozpoczął się 417. Jarmark Kaziukowy
Przemysł radziecki i skradzione polskie technologie
Historyk wskazywał, że w 1938 roku Elektrit produkował już ok. 80 tysięcy odbiorników rocznie. - 80 proc. podzespołów i części było produkcji krajowej - podkreślał Tomasz Kuba Kozłowski.
Sukces trwał do września 1939 roku. - Jednym z pierwszych ruchów sowietów było zabranie fabryki z personelem i sprzętem, i przeniesienie do Mińska. Niebawem identyczne radioodbiorniki, produkowane w Mińsku, sławiły przemysł radziecki - powiedział.
- Jeżeli kojarzą państwo markę "Mińsk" to tak na prawdę jest to rozbudowany polski "Elektrit" - dodał.
Co jeszcze w magazynie polonijnym?
- Jak się wspierają Polacy w USA w czasie pandemii?
- Kultura w sieci na Litwie - okazja do promowania polskiej tradycji
- O zapomnianych firmach i markach na Kresach
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
* * *
Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Edyta Poźniak
Data emisji: 18.04.2020
Godzina emisji: 07.10
REKLAMA
kstar
REKLAMA