Spotkanie prezydentów USA i Polski w Warszawie. "Chyba nigdy nie byliśmy bliżej związani"
- Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner, jeśli idzie o współpracę wojskową - mówił prezydent USA Donald Trump podczas wizyty w Polsce w lipcu 2017 roku. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń dla polskiej polityki zagranicznej za kadencji Andrzeja Dudy.
2020-05-12, 05:00
Dobiega końca kadencja prezydenta Andrzeja Dudy, co sprawia, że podsumowuje się pięć lat pełnienia przez niego funkcji głowy państwa. Jednym ze znaczących wydarzeń tego okresu była wizyta przywódcy USA, Donalda Trumpa, w Polsce w 2017 roku. Jakie padły wówczas słowa, jakie były echa wizyty?
"Nigdy nie byliśmy bliżsi Polski niż w tej chwili"
Podczas konferencji prasowej obu polityków prezydent Andrzej Duda mówił, że wizyta jest dowodem na szczególną więź Polski i USA. - Mam poczucie, że Stany Zjednoczone i pan prezydent Donald Trump myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski - powiedział.
- Nasz silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia Europy - mówił z kolei Trump. Jak dodał, "Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner, jeśli idzie o współpracę wojskową - ta współpraca umocniła nasze kraje". - Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani - oświadczył Trump.
Amerykański prezydent podziękował również za wsparcie w walce z terroryzmem, podkreślił pomoc przy wypracowywaniu "reakcji na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji". - Chciałem również podziękować narodowi polskiemu za życzliwość dla ponad 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia - mówił Donald Trump podczas konferencji prasowej inaugurującej wizytę w 2017 roku.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wizyta Donald Trumpa w Polsce. Jakie było jej przesłanie?
Wsparcie dla Trójmorza
Podczas wizyty Donald Trump mówił między innymi o inicjatywie Trójmorza, która zakłada zacieśnienie współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w obszarach infrastruktury transportowej, energetyki oraz cyfryzacji.
- Stany Zjednoczone z dumą widzą, że duże zasoby już pomagają narodom Trójmorza osiągnąć tę tak bardzo potrzebną dywersyfikację energetyczną - oświadczył amerykański prezydent.
- Stany Zjednoczone Ameryki również wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza, aby wasze kraje mogły zbudować najnowsze projekty przy pomocy najlepszych talentów w energetyce i robić tak poniżej kosztów i przed czasem - podkreślił Donald Trump podczas wizyty w 2017 roku.
- Chcemy, aby w przyszłości nikt nie mógł zastosować wobec naszej część Europy szantażu gazowego - mówił Andrzej Duda. - Chcemy stworzyć korytarz gazowy i zabezpieczyć poprzez to systemy energetyczne krajów naszego regionu - dodał podczas sesji rozpoczynającej szczyt Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa.
REKLAMA
Pamiętne przemówienie
Wydarzeniem, które najbardziej utkwiło w pamięci po wizycie Trumpa, było jednak jego przemówienie w Warszawie na pl. Krasińskich. Amerykański przywódca podkreślił przywiązanie USA do art. 5 traktatu NATO o obronie kolektywnej i zaakcentował konieczność wypełniania przez wszystkich członków sojuszu zobowiązań finansowych. Prezydent USA krytykował też działania Rosji na Ukrainie.
- Przybywamy do waszego kraju, by przekazać bardzo ważną wiadomość: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków, dziękujemy wam - mówił Trump. Podkreślał rolę Polaków w regionie, ale również wkład w rozwój USA obywateli tego kraju z polskim pochodzeniem. Podziękował parze prezydenckiej za ciepłe przyjęcie w Polsce.
Powiązany Artykuł
"Najbardziej intensywne w historii". Relacje Polska-USA za rządów PiS
- To ogromny zaszczyt, że mogę stanąć w tym mieście, pod tym właśnie pomnikiem na cześć Powstania Warszawskiego, zwracając się do Polaków, których tak wiele pokoleń marzyło o Polsce, która będzie bezpieczna, silna i wolna - powiedział Trump. Wskazał na trudną historię Polski, na lata okupacji i napaści i zaznaczył to, że choć granice naszego kraju można było wymazać z mapy, "to nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z serc Polaków".
Trump mówił, że "Polska żyje, Polska kwitnie i Polska tryumfuje". - Przetrwaliście i zwyciężyliście, jesteście dumnym narodem - oświadczył.
REKLAMA
Na placu Krasińskich w Warszawie honorowymi gośćmi byli wówczas weterani Powstania Warszawskiego. - Chylimy czoła przed waszym poświęceniem i klniemy się, że zawsze będziemy pamiętać o waszej walce o Polskę i o wolność - zwrócił się do nich amerykański prezydent, który przypomniał tragiczne losy naszego kraju podczas II wojny światowej.
Trump o Polsce w NATO
Innym wątkiem przemówienia była rola Polski w NATO, jako jednego z "najbardziej oddanych członków Sojuszu". - Silna Polska to błogosławieństwo dla krajów Europy i one dobrze o tym wiedzą; silna Europa to błogosławieństwo dla Zachodu i dla całego świata - wskazał amerykański przywódca.
- Musimy pracować razem, by stawić czoła siłom – niezależnie od tego, czy wewnętrznym, czy zewnętrznym, z południa, z północy czy ze wschodu – które chcą podkopać nasze wartości i zniszczyć więzi kultury, wiary i tradycji, które czynią nas tymi, którymi jesteśmy - podkreślił Donald Trump 6 lipca 2017 roku.
Zdaniem Trumpa NATO to "silny sojusz wolnych, suwerennych i niezawisłych narodów". - Zwracając się do tych, którzy krytykują nasze stanowisko, chcę tylko powiedzieć, że USA zademonstrowały nie tylko przez słowa, ale też przez działania, że stajemy ramię w ramię, broniąc artykułu 5. o wspólnym zobowiązaniu do obrony kolektywnej - oświadczył.
REKLAMA
Polityk wskazał na Polskę, jako kraj, który "osiągnął oczekiwany poziom inwestycji we wspólną obronę". - Dziękuję wam, dziękuję ci Polsko. Muszę powiedzieć, że przykład, który pokazaliście, jest naprawdę wspaniały. Dziękujemy ci Polsko - powiedział na oklaskiwanym przez zebranych przemówieniu.
- Zachęcamy Rosję, aby wstrzymała działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów i przyłączyła się do wspólnoty krajów walczących przeciw wspólnym wrogom - powiedział również wówczas w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
Reakcje na słowa Trumpa
Ta wizyta odbiła się szerokim echem nie tylko w polskich mediach, głównie ze względu na słowa, które padły na pl. Krasińskich. - Historyczne przemówienie lidera wolnego świata w Polsce. Gratulacje Panie Prezydencie - napisał na Twitterze wiceprezydent USA Mike Pence.
Powiązany Artykuł
Od słów do czynów, czyli co obiecał Donald Trump [WIDEO]
Jak ocenił na antenie Programu 3 Polskiego Radia amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, w przemówieniu "znalazły się tematy bliskie polskiemu sercu, jak np. Powstanie Warszawskie, nigdy wcześniej nie było czegoś takiego". - Zarówno początek, jak i koniec przemówienia dotyczyły historii Polski, a ta klamra idealnie pokazała środek wypowiedzi, jaką było bezpieczeństwo naszego kraju - mówił wykładowca UKSW.
REKLAMA
Największy włoski dziennik "Corriere della Sera" napisał po wizycie, że w Warszawie Donald Trump postawił Zachodowi pytanie, czy chce przetrwać i bronić swoich wartości. "La Stampa" podkreśla, że Trump postawił Polaków za wzór narodu, który w minionych wiekach dzięki sile ducha przetrwał.
Media ukraińskie podkreślały, że Trump podjął wątek dotyczący agresji ze strony Rosji na ten kraj. Podkreślano, że głowy państw Polski i USA rozmawiały o bezpieczeństwie w regionie.
W Stanach Zjednoczonych najszerzej wizytę prezydenta USA relacjonowała telewizja Fox News. - Polska stawiła się, by walczyć u naszego boku i należy do nielicznych członków NATO wydających 2 procent PKB na obronność. To ważne - mówił publicysta stacji Eric Bolling, tłumacząc, czemu to stolica Polski była właściwym miejscem do złożenia przez prezydenta Trumpa deklaracji o wierności artykułowi 5. Paktu Północnoatlantyckiego.
ms, PAP, IAR, prezydent.pl
REKLAMA
REKLAMA