Stan hydrologiczny w Polsce. Ekspert: zasoby wodne porównywalne do sytuacji w Egipcie
- Problem z ilością wody w Polsce występuje od kilkunastu lat, ale do tej pory tego nie odczuwaliśmy - powiedziała Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu "Dzień dobry Białystok". - Od jednego z ekspertów słyszałam, że następną wojną światową, jaka wybuchnie, będzie wojna o wodę - dodała.
2020-04-22, 12:09
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda odbył zdalne spotkanie z ministrami: rolnictwa, klimatu, środowiska i gospodarki morskiej. Tematem rozmów była panująca w Polsce susza.
Powiązany Artykuł
Wojciech Skowyrski: Wody Polskie na inwestycje wydają półtora miliarda złotych rocznie
Poinformował także, iż obecnie poziom wilgotności ściółki leśnej wynosi 20 proc., a gdy spadnie poniżej 10 proc., wówczas będzie trzeba wprowadzić zakaz wstępu do lasów. Zaapelował również, by racjonalnie gospodarować wodą.
Wojna o wodę?
Odnosząc się do wystąpienia głowy państwa, Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska przyznała, że w naszym kraju problem z ilością wody występuje od kilkunastu lat. Jednak do tej pory nie odczuwaliśmy tego zbyt mocno.
REKLAMA
- Obecnie się to zmieniło. Dlatego bardzo dobrze, że ta kwestia została poruszona. Już 15 lat temu słyszałam od jednego z ekspertów zajmujących się hydrologią i ochroną środowiska, że następną wojną światową, jaka wybuchnie, będzie wojna o wodę - wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Minister klimatu o walce z suszą: priorytetem są zbiorniki retencyjne
Ratunkiem zbiorniki retencyjne i sadzenie drzew
Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska zwróciła uwagę, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasze zasoby wodne porównywalne są do tego, jak wygląda to w Egipcie. Wskazała także na znaczenie, jakie w gospodarce wodnej mają drzewa.
- Pan prezydent mówił o ich sadzeniu. Faktycznie, szczególnie te liściaste, mają kluczowe znaczenie dla polityki klimatycznej, ale również hydrologicznej. Pomagają one regulować odpowiednie poziomy wód. Niestety na przestrzeni ostatnich lat wiele drzew liściastych zginęło przede wszystkim w dużych miastach. Była to prawdziwa rzeź - zaznaczyła ekspert.
Inwestycją, która mogłaby pomóc poprawić sytuację wodną w Polsce, mogłaby być budowa zbiorników retencyjnych. - Wymaga to natychmiastowego działania. Tam, gdzie się da, należałoby realizować takie przedsięwzięcia - podkreśliła.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, portal "Dzień dobry Białystok"
Data emisji: 22.04.2020
Godzina emisji: 11.07
Polskie Radio 24/db
REKLAMA