Koronaobligacje dzielą strefę euro. Kto zapłaci za unijne papiery wartościowe?
- Nie ma odpowiedzi na pytanie, czy Niemcy od razu włączą się pomoc innym państwom - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak ("Nowe Państwo"). Na czwartek 23 kwietnia zwołano nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej. Przedstawiciele unijnych państw mają się zająć planem ożywienia gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią.
2020-04-22, 19:55
Posłuchaj
Chodzi o koronaobligacje, propozycję lansowaną przez rządy Włoch, Hiszpanii i Francji a popieraną przez 6 mniejszych państw Unii (Słowenię, Grecję, Irlandię, Luksemburg, Belgię i Portugalię), aby na potrzeby walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19 wypuścić wspólne, unijne papiery wartościowe. Nie od dziś wiadomo, że na strefie euro najwięcej korzystają Niemcy. Gdy jednak trzeba zapłacić, to ponoszą też największe koszty.
Gość Polskiego Radia 24 zwróciła uwagę, że w niemieckiej prasie pojawiły się nawet głosy poruszające kwestie moralne, iż Niemcy powinny okazać solidarność z biedniejszymi państwami, które najbardziej ucierpiały na kryzysie wywołanym pandemią. - Za tym słowami kryje się jednak czysty pragmatyzm. Panuje przekonane, że jeśli Niemcy teraz nie pomogą, to sąsiednie gospodarki będą coraz słabsze i ostatecznie ucierpi na tym również niemiecka gospodarka - tłumaczyła Olga Doleśniak.
Zwróciła również uwagę, że pandemia koronawirusa odwróciła w Niemczech uwagę od kwestii klimatycznych.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak
REKLAMA
Data emisji: 22.04.2020
Godzina emisji: 19.35
REKLAMA