Prof. Reginia-Zacharski o działaniach części samorządowców: wypowiedzenie lojalności państwu

- Trudno sobie wyobrazić, że kilkanaście procent uprawnionych do głosowania z powodów decyzji de facto polityków samorządowych nie ma możliwości wzięcia udziału w tych wyborach. To stwarza bardzo niebezpieczny potencjał sytuacji z punktu widzenia ustrojowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

2020-04-24, 10:20

Prof. Reginia-Zacharski o działaniach części samorządowców: wypowiedzenie lojalności państwu
II tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Foto: Shutterstock.com/Dziurek

Posłuchaj

Prof. Jacek Reginia-Zacharski o wyborach prezydenckich 2020 (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Część samorządowców nie zgadza się na wydanie Poczcie Polskiej spisów wyborców wraz z danymi osobowymi - adresami, imionami i nazwiskami i numerami pesel. Według samorządowców byłoby to niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

Powiązany Artykuł

Paweł Mucha 1200.jpg
Paweł Mucha: jeżeli jesteśmy demokracją, to w Polsce muszą odbywać się wybory

Politolog: opór samorządowców przesłanką do stanu wyjątkowego

- Opór struktur samorządowych i uniemożliwienie działania pewnego mechanizmu przewidywanego i w kulturze, i w zwyczaju, i w funkcjonowaniu państwa, tak naprawdę uzupełnia znamiona, które upoważniałyby prezydenta do wprowadzenia stanu, nie klęski żywiołowej, a wyjątkowego - ocenił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Jak podkreślił, "zagrożenie porządku konstytucyjnego, prawnego, ustrojowego państwa", jest zgodnie z konstytucją przesłanką do takiego działania. - Jeżeli z powodu pewnego buntu władz samorządowych, które wprowadzają zakłócenie w funkcjonowaniu tego mechanizmu, dojdzie do naruszenia porządku konstytucyjnego, prawdę mówiąc, nie wiem na co zdecydują się rządzący - powiedział politolog.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Marek Sowa Dkxug-IXsAE1LkS.jpg
Marek Sowa: wielu Polaków uważa, że to nie jest czas na wybory

"Decydenci Zjednoczonej Prawicy mają bardzo dużo scenariuszy do wzięcia pod uwagę"

- Trudno sobie wyobrazić, że kilkanaście procent uprawnionych do głosowania z powodów decyzji de facto polityków samorządowych nie ma możliwości wzięcia udziału w tych wyborach. To stwarza bardzo niebezpieczny potencjał sytuacji z punktu widzenia ustrojowego. Myślę, że decydenci polityczni Zjednoczonej Prawicy mają bardzo dużo scenariuszy do wzięcia pod uwagę - ocenił.

Reginia-Zacharski wskazał na "poziom brutalizacji walki politycznej obliczony na uniemożliwienie wykonania obowiązku konstytucyjnego".

- Demokracja nakłada na nas pewien pakiet obowiązków poza prawami. To na pewno nie powinno się odbywać w ten sposób, że część struktur lokalnych prowadzi de facto irredentystyczną politykę - ocenił politolog. Dodał, że "tak naprawdę (...) to jest wypowiedzenie lojalności państwu polskiemu, a to bardzo duży kaliber sprawy".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość:  prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog)

Data emisji: 24.04.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 09.36

PR24, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej