Wiceprezes Poczty Polskiej: jesteśmy w 100 proc. przygotowani do wyborów
- Jestem przekonany, że możemy w bezpieczny sposób przeprowadzić te wybory - zapewnił wiceprezes Poczty Polskiej Grzegorz Kurdziel. Zgodnie z uchwaloną przez Sejm 6 kwietnia specustawą, majowe wybory prezydenckie mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.
2020-04-26, 23:14
Posłuchaj
Wiceprezes Poczty Polskiej mówił w TVP Info, że Poczta Polska jest przygotowana do przeprowadzania wyborów korespondencyjnych "tak jak do każdego normalnego rodzaju swojej działalności". Dodał, że jest gotowa, by wspomóc państwo w zorganizowaniu takich wyborów.
Powiązany Artykuł
"Środki ochrony dla pracowników, zmiany w obsłudze klientów". Poczta Polska w czasie pandemii
Nie tylko listy
Grzegorz Kurdziel powiedział w TVP Info, że Poczta Polska nie będzie miała problemów z dostarczeniem tak dużej liczby przesyłek.
Jak mówił, "Poczta Polska w każdym tygodniu, również w trudnym czasie epidemii koronawirusa, doręcza więcej przesyłek, niż w przypadku doręczenia w ciągu jednego tygodnia 30 milionów przesyłek wyborczych".
REKLAMA
Dodał, że pracownicy poczty docierają obecnie do każdego miejsca na terenie kraju i doręczają nie tylko listy, ale również przekazy pieniężne do prawie 3 milionów emerytów i paczki z towarami.
Poczta gotowa
Jak powiedział Kurdziel. Poczta Polska przygotowuje się do wyborów od ponad dwóch tygodni. Przygotowywane są środki ochrony dla pracowników poczty i miejsca, gdzie będą postawione specjalne skrzynki nadawcze, do których wyborcy będą mogli w dniu wyborów wrzucić głosy.
- Poczta jest w 100 procentach przygotowana do realizacji tego zadania - podkreślił.
Pakiety także dla osób na kwarantannie
Kurdziel podkreślił, że karty do głosowania otrzymają także osoby przebywające w kwarantannie. Obecnie pracownicy poczty też dostarczają przekazy do osób objętych kwarantanną, stosując bezdotykowy proces dostarczania przesyłek.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Koronawirus a wybory korespondencyjne. Eksperci wskazują, że są bezpieczne
Wiceprezes poinformował, że w dniu wyborów osoby poddane kwarantannie będą odwiedzane przez pracowników poczty. Będą oni mieli mniejsze, specjalne skrzynki nadawcze - urny, do których będą mogli bezpiecznie wrzucić głos, a listonosz nie będzie musiał w ogóle dotykać tych skrzynek.
Apel do samorządów
Wiceprezes Poczty Polskiej apelował do samorządów o przekazanie Poczcie Polskiej spisów wyborców.
REKLAMA
- Jestem przekonany, że dzięki takiej odpowiedzialnej postawie samorządów będziemy mogli wspólnie zrealizować w poprawny sposób te wybory - powiedział.
Zaznaczył, że jeżeli samorządy nie przekażą danych dotyczących wyborców, to "uniemożliwią głosowanie swoim mieszkańcom i wszystkim tym osobom, które właśnie zmieniły miejsce swojego głosowania".
Powiązany Artykuł
"Nie ma przeciwwskazań epidemicznych". Szef Wojskowego Instytutu Medycznego o wyborach korespondencyjnych
Nie ma potrzeby zwiększania zatrudnienia
Grzegorz Kurdziel powiedział, że w związku z wyborami Poczta Polska nie będzie musiała zwiększać zatrudnienia. Założono, że do realizacji tego zadania będzie potrzebne około 20 tysięcy listonoszy. Obecnie wraz z kurierami w Poczcie Polskiej pracuje prawie 30 tysięcy osób doręczających przesyłki.
Gość TVP Info dodał, że przed wyborami, których pierwsza tura jest zaplanowana na 10 maja, Poczta Polska przeprowadzi akcję informacyjną.
REKLAMA
Specustawa PiS
Specustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, uchwalona 6 kwietnia trafiła do Senatu. Zgodnie z nią wybory prezydenckie mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.
Ustawa między innymi daje premierowi prawo wydawania poleceń państwowym instytucjom zaangażowanym w przeprowadzenie wyborów, w tym Poczcie Polskiej.
Najbliższe posiedzenie Senatu przewidziane jest na 5 i 6 maja.
msze
REKLAMA
REKLAMA