"To publiczna służba zdrowia znosi ciężar walki z COVID-19". Szumowski o prywatyzacji szpitali
- Prywatna służba zdrowia oczywiście jest i zawsze była w Polsce pewnym dodatkowym elementem do tej publicznej. Jak widać, w czasach trudnych, w czasach epidemii, czasach kryzysu ten ciężar opieki nad pacjentami jest położony na publiczną służbę zdrowia, publiczną sieć szpitali - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski na briefingu, w którym wziął także udział prezydent Andrzej Duda.
2020-04-27, 14:42
Posłuchaj
Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację, w której zobowiązał się, że w drugiej kadencji nie podpisze żadnej ustawy, która pozwalałaby na prywatyzowanie publicznych szpitali.
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda: póki jestem prezydentem nie będzie prywatyzacji publicznych szpitali
Dodatek do systemu publicznego
Minister zdrowia podkreślił, że "gdyby tak było, że wszystkie szpitale - publiczne i prywatne - grały według tych samych reguł, świat byłby piękny, ale tak do końca nie było". - Często było dzielenie pacjentów na tych bardziej opłacalnych i mniej opłacalnych. Oczywiście są prywatne podmioty, które działają fantastycznie, ale gros pacjentów trudnych, skomplikowanych, którzy są bardzo kosztowni, spadało na barki publicznej służby zdrowia - zauważył Łukasz Szumowski.
Jak dodał, w związku z tym "przekształcanie szpitali w prywatne jednostki nic nie daje ani z punktu widzenia pacjenta, ani z punktu widzenia długów tych szpitali". - W Polsce głównym systemem ochrony pacjenta jest publiczna służba zdrowa, a ta prywatna część oczywiście grając według tych samych reguł, jest i będzie pewnym dodatkiem do systemu publicznego - oświadczył Łukasz Szumowski.
- Ostatnio pojawiły się pytania w przestrzeni publicznej, skąd poprawka do pierwszej ustawy COVID-owskiej. To poprawka, którą zgłosiła Platforma Obywatelska, a myśmy ją poparli, bo mówi ona o tym, że nie bankrutuje, nie ulega likwidacji szpital w Grudziądzu, ani tym samym nie bankrutuje Grudziądz jako miasto. To jest szpital jednoimienny, który w tym momencie walczy z COVID - powiedział minister zdrowia.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Rekomendacja do wprowadzania kolejnych poluzowań". Resort zdrowia o obecnej liczbie zachorowań
Będą propozycje rozwiązań legislacyjnych
Zapowiedział, że w ciągu 18 miesięcy od wyroku Trybunału Konstytucyjnego zostaną zaproponowane rozwiązania legislacyjne, które ten wyrok będą uwzględniać. - Do tego czasu publiczna służba zdrowia w Polsce będzie znosiła ciężar walki z COVID-em i znosi ten ciężar - stwierdził Łukasz Szumowski.
Podczas konferencji prasowej prezydent podziękował ministrowi zdrowia "za bardzo dobrą służbę dla Rzeczpospolitej i dla polskich pacjentów, którą minister w tym trudnym dla Polski czasie wykonuje wraz ze swoimi pracownikami w ministerstwie".
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Minister zdrowia: egzaminy będą przeprowadzone w reżimie sanitarnym
- Na pana ręce, jako właśnie lekarza, chciałem złożyć podziękowania dla polskich lekarzy, dla całego personelu medycznego, dla tych wszystkich polskich lekarzy, pielęgniarek i pozostałych osób z personelu medycznego, którzy nie oglądając się na nic, ofiarnie niosą pomoc, kierując się tym, co uważają w swoim życiu zawodowym za najważniejsze - przysięgę, którą kiedyś składali, przystępując do wykonywania swojego zawodu, który oni traktują jako powołanie i służbę - podkreślił prezydent.
REKLAMA
paw/
REKLAMA