Podcast "Szczyt Europy". Antonio Costa: Unia musi więcej, lepiej i szybciej
- Musimy robić więcej, działać lepiej i szybciej - mówi przewodniczący Rady Europejskiej w rozmowie z autorami podcastu "Szczyt Europy", zapowiadając poniedziałkowy, specjalny szczyt Unii poświęcony obronności. Antonio Costa stawia za wzór Polskę jeśli chodzi o wydatki na obronę. Mówi o ochronie wschodniej granicy, która jest zewnętrzną granicą Unii i sugeruje, że ciężar niektórych inwestycji powinien być rozłożony na wszystkie kraje, na 27 państw członkowskich. Pytany o problemy w relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi odpowiada: "Nie dramatyzujmy".
Beata Płomecka
2025-02-01, 07:25
"Szczyt Europy". Nowy podcast Polskiego Radia i TVN24
Antonio Costa, który funkcję szefa Rady sprawuje od grudnia, nie występuje często w mediach. Rozmowa z brukselskimi korespondentami Beatą Płomecką i Maciejem Sokołowskim, autorami podcastu "Szczyt Europy", to jeden z pierwszych wywiadów, który został udzielony europejskim mediom.
Poniedziałkowe spotkanie w Brukseli poświęcone obronności przewodniczący Rady określił jako burzę mózgów. Unijni przywódcy mają uzgodnić wytyczne, które przekażą Komisji Europejskiej. Ta powinna przygotować strategię dotyczącą obronności pod koniec marca. W czerwcu, na szczycie kończącym polską prezydencję, spodziewane jest uzgodnienie już konkretnego planu na wzmocnienie europejskiej obronności.
Obrona UE. Polska stawiana za wzór
Przewodniczący Rady przyznaje, że należy zastanowić się, co unijne kraje powinny sfinansować wspólnie, bo niektóre zdolności obronne nie dotyczą tylko konkretnego państwa członkowskiego, ale całej Unii. - Kiedy Polacy inwestują w ochronę swojej granicy, nie chodzi tylko o ich granicę, to jest nasza granica zewnętrzna, to jest nasza wspólna granica. Ogromny wysiłek, jaki podejmuje Polska, inwestując 4,7 proc. swojego PKB w obronę, służy nie tylko obronie kraju, ale także obronie nas wszystkich. I wtedy zasadne jest postawienie pytania, czy ciężar pewnych inwestycji nie powinien być rozłożony na 27 państw członkowskich - podkreślił w rozmowie z podcastem "Szczyt Europy" przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.
Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu:
REKLAMA
Ten komentarz jest zbieżny z oczekiwaniami Polski, która rozpoczęła budowę Tarczy Wschód zabezpieczającej wschodnią granicę z Rosją i Białorusią systemem fortyfikacji, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej. Warszawa domaga się unijnego dofinansowania. Wśród priorytetowych projektów realizowanych wspólnie w Unii przewodniczący Rady wymienił też obronę powietrzną - to również pomysł między innymi Polski i Grecji oraz obronę przeciwpancerną.
Przewodniczący Rady podkreślał, że priorytety obronne Unia musi ustalić wspólnie z NATO. - W sposób spójny, unikając dublowania się działań lub zaniedbania pewnych niewidocznych obszarów - podkreślił Antonio Costa. Podkreślenie współpracy Unii z NATO to niejako odpowiedź na wątpliwości, że Wspólnota, stawiając na obronność, będzie tworzyć konkurencję dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska jest w grupie krajów, która od dawna przed tym przestrzega.
Trump straszy UE cłami. Europa odpowiada
Brukselscy korespondenci Beata Płomecka i Maciej Sokołowski spytali też szefa Rady Europejskiej o przyszłe relacje Unii ze Stanami Zjednoczonymi po zmianie władzy i objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa. - Między przyjaciółmi i sojusznikami czasami pojawiają się problemy. I oczywiście, chętnie nawiążemy współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, aby rozwiązać problemy, jeśli mają takowe, aby znaleźć dobre rozwiązania z uwzględnieniem wspólnych interesów - Europy i Stanów Zjednoczonych. Rozumiem, że prezydent USA musi chronić interesy amerykańskiej gospodarki. Ale on też z pewnością rozumie, że i my musimy chronić interesy naszej gospodarki - powiedział Antonio Costa.
Dopytywany, czy nie obawia się wojny handlowej w związku z zapowiedziami prezydenta USA o nałożeniu taryf na europejskie produkty, przewodniczący Rady odpowiedział: "Oczywiście jest taka możliwość, ale naszym obowiązkiem jest unikanie wojny handlowej, unikanie konfliktu".
REKLAMA
- Jeśli są problemy, rozmawiaj, negocjuj i staraj się znaleźć rozwiązanie, w zakresie bezpieczeństwa, handlu, gospodarki. To jest w naszym wspólnym interesie. Więc nie powinniśmy zbytnio dramatyzować, musimy szanować amerykański punkt widzenia, słuchać co mówią Amerykanie, współpracować, rozwiązywać problemy, jeśli takie są. Nie doprowadzać do publicznej wymiany cios za cios w sprawach obrony lub handlu, ale działać jako sojusznicy i przyjaciele - powiedział.
Podcast "Szczyt Europy". Gdzie go znaleźć?
Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był specjalnym gościem podcastu "Szczyt Europy", wspólnego przedsięwzięcia Polskiego Radia i telewizji TVN24. Brukselscy korespondenci Beata Płomecka i Maciej Sokołowski połączyli siły na czas polskiej prezydencji w Unii. Cały wywiad z przewodniczącym Rady w najnowszym, dziewiątym odcinku podcastu "Szczyt Europy". Można go wysłuchać na stronach Polskiego Radia, w TVN24 GO oraz na popularnych platformach jak Spotify i Apple.
Źródło: Polskie Radio/Beata Płomecka/pb
REKLAMA