Polska wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność. Lloyd Austin: to przykład dla Europy i świata
Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że inwestycje Polski w obronność stanowią przykład dla świata. Sekretarz obrony USA spotkał się w Waszyngtonie ze swoim odpowiednikiem, wicepremierem, ministrem obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Marek Wałkuski
2024-08-29, 20:15
Witając polskiego ministra obrony, Lloyd Austin podkreślał bliski sojusz polsko-amerykański i dziękował za wsparcie Ukrainy. Przypomniał też, że w środę Polska otrzymała pierwszy samolot bojowy V generacji F-35. - Inwestycje Polski w obronę narodową służą za przykład dla Europy i reszty świata - mówił Austin.
Ponad 4 proc. PKB na obronność. Austin: Polska to przykład dla świata
Wicepremier Kosiniak-Kamysz dziękował za obecność wojsk USA w Polsce oraz podkreślił rekordowy budżet obronny Polski. - Na obronność wydajemy ponad 4 proc. naszego PKB. W przyszłym roku będzie to 4,7 proc. To pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów NATO - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wicepremier, minister obrony dodał, że Polska musi być gotowa do obrony swego terytorium i wschodniej flanki NATO dlatego obecny rząd kontynuuje intensywne programy modernizacji polskich sił zbrojnych.
Polska otrzymała pierwszy samolot F-35
W środę amerykański koncern Lockheed Martin zaprezentował pierwszy polski samolot wielozadaniowy F-35 Husarz. Podczas ceremonii w Fort Worth w Teksasie dowódca polskich wojsk lotniczych Ireneusz Nowak odebrał symboliczny certyfikat własności maszyny. W uroczystej prezentacji pierwszego polskiego F-35 wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski, polscy piloci oraz przedstawiciele Lockheed Martin.
REKLAMA
Posłuchaj
- Jesteśmy naprawdę w elicie, jeśli chodzi o siły powietrzne na świecie. Biorąc pod uwagę położenie naszego kraju pomiędzy Ukrainą, Rosją i Białorusią, dziś zrobiliśmy ogromny krok - powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk.
"Sojusz polsko-amerykański silny jak nigdy wcześniej"
Ambasador Mark Brzezinski powiedział, że przekazanie Polsce pierwszego F-35 świadczy o bardzo bliskim sojuszu Polski i USA. - To wydarzenie jest sygnałem nie tylko dla Rosji, ale dla całego świata, że sojusz polsko-amerykański jest tak silny jak nigdy wcześniej - stwierdził Brzezinski.
Umowę na 32 samoloty wielozadaniowe F-35 Polska podpisała w 2020 roku. Wartość kontraktu wynosi 4,6 miliarda dolarów. Zaprezentowana w Fort Worth maszyna pozostanie na razie w USA i będzie służyć do szkolenia polskich pilotów.
Posłuchaj
IAR/Marek Wałkuski/jmo/wmkor
REKLAMA