Ekspert o Baltic Pipe: to kończy temat gazowej zależności od Rosji
- Badany był wariant, co by się wydarzyło w Polsce, w przypadku odcięcia rosyjskich dostaw gazu przez Białoruś albo Ukrainę. W obu tych wariantach Polska już dziś mogłaby sobie poradzić całkiem nieźle przez dłuższy czas. Baltic Pipe jest postawieniem kropki nad "i" - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego.
2020-05-06, 12:43
Posłuchaj
Gaz-System podpisał umowę z Saipem Limited na prace związane z ułożeniem gazociągu Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego. Ma on połączyć Norwegię, Danię i Polskę. Baltic Pipe będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do Polski oraz trzy miliardy metrów sześciennych z Polski do Danii.
Dywersyfikacja źródeł
Paweł Musiałek podkreślił, że "już dzisiaj nasza zależność od Rosji jest bardzo niewielka". Wskazał na to, że rozwijany jest Terminal LNG w Świnoujściu. - Poza gazoportem mamy przecież możliwość ściągania gazu także z giełdy niemieckiej, który to import nie jest zależny od Rosji. Budowane są także połączenia z naszymi sąsiadami - mówił.
>>>[JEDYNKA] "Strategiczne projekty muszą być realizowane". Piotr Naimski o budowie Baltic Pipe
- Badany był wariant, co by się wydarzyło w Polsce, w przypadku odcięcia rosyjskich dostaw gazu przez Białoruś albo Ukrainę. W obu tych wariantach Polska już dziś mogłaby sobie poradzić całkiem nieźle przez dłuższy czas. Baltic Pipe jest postawieniem kropki nad "i", kończy temat gazowej zależności od Rosji - dodał gość PR24.
REKLAMA
Życzliwe spojrzenie KE
Jak dodał Paweł Musiałek, inwestycja ma "nie tylko zgodę, ale i wsparcie" Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że choć nie w każdym działaniu KE udaje się blokować projekty, które nie wpisują się w te założenia, to "idea gazociągu wpisuje się w cele unijne mówiące o dywersyfikacji dostaw i bezpieczeństwie energetycznym".
Powiązany Artykuł
Ekspert: ten gazociąg to geostrategiczna rewolucja dla Polski i Trójmorza. Możliwy jest Baltic Pipe 2
>>>[POLSKIE RADIO 24] Rusza budowa Baltic Pipe. Wiceminister rozwoju: to przełom
- Przypomnę, że podstawowym problemem nie tylko było pozwolenie. To projekt międzynarodowy. Zostali do niego zaproszeni Duńczycy i Norwedzy - mówił ekspert. Za "newralgiczne punkty" inwestycji uznał podział kosztów oraz samo przekonanie Danii do jej zasadności.
Co dalej z rosyjskim gazem w Polsce? Zdaniem Pawła Musiałka, Gazprom będzie po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego musiał zaproponować Polsce lepsze warunki dostaw niż Polska mogłaby osiągnąć na rynku zachodnim.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Paweł Musiałek (Klub Jagielloński)
Data emisji: 06.05.2020
Godzina emisji: 11.33
PR24/IAR, ms
REKLAMA