"Polska pierwszą ofiarą niemieckiej agresji". Szef MSZ podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wziął udział w nieformalnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącym 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Poświęcone było ono samej rocznicy oraz roli Rady Bezpieczeństwa w zapobieganiu międzynarodowym zbrodniom.
2020-05-09, 01:45
Powiązany Artykuł
75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Powstanie Warszawskie: 63 dni walki o wolność
Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało w komunikacie, że minister Czaputowicz wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie oraz roli Rady w zapobieganiu zbrodni międzynarodowych.
Jak przekazano, spotkanie zostało zorganizowane przez sprawującą w maju przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa Estonię. Odbyło się ono w formie telekonferencji. Wzięło w nim udział ponad 40 ministrów spraw zagranicznych. Przewodniczył mu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu.
W komunikacie resort przekazał, że dyskusja dotyczyła doświadczeń II wojny światowej oraz funkcjonowania powołanej w odpowiedzi na nie Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Powiązany Artykuł
75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Mieli wrócić do kraju najkrótszą drogą
"Polska stała się pierwszą ofiarą agresji niemieckiej"
"Wskazywano zarówno na tragiczne doświadczenia wojny i zimnowojennego podziału świata, ale także na aktualne oraz potencjalne zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Szczególną uwagę poświęcono roli Rady Bezpieczeństwa w zapobieganiu zagrożeniom dla bezpieczeństwa, naruszeniom prawa międzynarodowego oraz zbrodniom przeciwko ludzkości - napisano.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Nie odzyskaliśmy wtedy wolności". Szef MON o II wojnie światowej
Jak przekazał resort, Czaputowicz w swoim wystąpieniu podkreślił, że "Polska stała się pierwszą ofiarą agresji niemieckiej oraz sowieckiej, a po jej zakończeniu nie mogła cieszyć się z wolności, gdyż popadła, wraz z całą Europą Środkowo-Wschodnią, w zależność od ZSRR".
Zdecydowanie przeciwstawić się Rosji
- Dopiero zwycięstwo Solidarności i aksamitne rewolucje w 1989 roku pozwoliły na odzyskanie przez państwa Europy Środkowej i Wschodniej pełnej suwerenności - podkreślił minister.
Czaputowicz zwrócił także uwagę "na działania Rosji podważające suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i Gruzji oraz wezwał społeczność międzynarodową do zdecydowanego przeciwstawienia się im". "Podkreślił także zaangażowanie Polski w działania na rzecz poprawy przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym w ramach niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019" - czytamy.
pb
REKLAMA
REKLAMA