Wiceszef IPN: po II wojnie światowej Polska nie stała się wolna

- Po II wojnie światowej usunięto tego najgorszego, niemieckiego okupanta, który groził zagładą biologiczną dla całego narodu, ale przyszło nowe zniewolenie, które pozostało z nami w różnym natężeniu przez kolejne 45 lat - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. 

2020-05-09, 14:54

Wiceszef IPN: po II wojnie światowej Polska nie stała się wolna
Wielka trójka na konferencji w Teheranie w grudniu 1943 roku. Od lewej: Józef Stalin, Franklin Roosevelt, Winston Churchill. Foto: Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj

Mateusz Szpytma o sytuacji Polski po zakończeniu wojny (Temat dnia)
+
Dodaj do playlisty

II wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 wraz z wejściem w życie kapitulacji III Rzeszy. W sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Kosztowała życie ponad 50 milionów osób. Polska w wyniku II wojny światowej straciła około 6 milionów obywateli, poniosła też ogromne straty materialne - wiele miast, miejscowości i wsi zostało doszczętnie zniszczonych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Premier: Polska i Wielka Brytania dostrzegają próby innych państw pisania historii na nowo

Po 1945 roku w myśl postanowień konferencji jałtańskiej Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co na 45 lat uzależniło nasz kraj od Moskwy.

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak 1200 PAP.jpg
"Nie odzyskaliśmy wtedy wolności". Szef MON o II wojnie światowej

- Nie ma żadnej wątpliwości, że Polska w roku 1944 i 1945 nie doznała żadnego wyzwolenia. Jak mówi definicja słownikowa, wyzwolenie to uczynienie kogoś, czegoś wolnym. Polska nie stała się wtedy wolna. Została zajęta przez Armię Czerwoną - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Szpytma. 

REKLAMA

Podkreślił, że wówczas "usunięto tego najgorszego, niemieckiego okupanta, który groził zagładą biologiczną dla całego narodu".

- Ale przyszło nowe zniewolenie, które pozostało z nami w różnym natężeniu przez kolejne 45 lat - dodał gość PR24. 

Zaznaczył, iż "było to zniewolenie, był to totalitaryzm o dużej ludobójczości do 1956 roku". - Później były różne elementy dyktatury komunistycznej. To bardzo niedobry dla Polski czas - podsumował wiceprezes IPN.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: "Gość PR24"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gość: Mateusz Szpytma (IPN)

Data emisji: 09.05.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 13.33

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej