Dyrektor Muzeum Stutthof: coraz więcej osób chce zrozumieć historię tego miejsca

- Mamy zadanie, które polega na tym, żeby ci, którzy tu przybywają, są zainteresowani historią KL Stutthof, zrozumieli, że zbrodniczym był system obozów koncentracyjnych, którego częściami były i Auschwitz i Stutthof - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie.

2020-05-09, 17:00

Dyrektor Muzeum Stutthof: coraz więcej osób chce zrozumieć historię tego miejsca
Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Foto: Mariusz Niedzwiedzki/ Shutterstock

Posłuchaj

Piotr Tarnowski o rocznicy wyzwolenia KL Stutthof (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

75 lat temu, 9 maja 1945 roku, wojska radzieckie wyzwoliły obóz koncentracyjny Stutthof. Założony przez Niemców w miejscowości Sztutowo w 1939 roku, był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem koncentracyjnym na terenach wchodzących w skład obecnej Polski.

Powiązany Artykuł

pap_20151019_0LI (1).jpg
Prezydent Andrzej Duda uczcił ofiary KL Stutthof. "Za wierność ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę"

Czy to było wyzwolenie?

Jak mówił  dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie w ostatnich dnia II wojny światowej niemiecka załoga, która pilnowała obozu uciekła. - Czy obóz został wyzwolony? Chyba nie, Niemcy uciekli i zostawili tych 150 ostatnich więźniów swojemu losowi - powiedział Piotr Tarnowski.

>>>[HISTORIA] Stutthof. 6 lat piekła więźniów obozu

REKLAMA

Sowieccy żołnierze, jak mówił gość PR24, zastali, przybywając do Stutthof sytuację, w której "więźniowie sami sobie tę wolność zorganizowali".

Rośnie liczba zwiedzających KL Stutthof

Czy, w porównaniu z innymi niemieckimi obozami, KL Stutthof został w zbiorowej świadomości nieco zapomniany?  Piotr Tarnowski przyznał, że odnosił takie wrażenie. - Gdy zaczynałem tutaj pracę, to 80 tys. ludzi rocznie, zainteresowanych historią miejsca, pojawiało się w tym miejscu pamięci. W ostatnim roku było to ponad 147 tys. osób - powiedział.

- Ciężką, konsekwentną pracą całego zespołu doprowadziliśmy do tego, że więcej osób nie tylko chciało poznać historię, którą przecież można poznać nie pojawiając się tutaj - mówił. - Te 147 tys. osób przyjechało tutaj, by tę historię zrozumieć - dodał.

- Mamy zadanie, które polega na tym, żeby ci, którzy tu przybywają, są zainteresowani historią KL Stutthof, zrozumieli, że zbrodniczym był system obozów koncentracyjnych, którego częściami były i Auschwitz i Stutthof - zaznaczył Piotr Tarnowski.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie

REKLAMA

Data: 09.05.2020

Emisja: 16.33

PR24/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej