"Całym swoim życiem służył Polsce". Jacek Pawłowicz o legendarnym Żołnierzu Wyklętym
O postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz działaniach podjęte w celu upamiętnienia jego postaci mówili w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Leszek Wosiewicz, reżyser, autor powstającego filmu o rotmistrzu.
2020-05-09, 17:35
Posłuchaj
8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci.
Powiązany Artykuł
Jacek Pawłowicz: Żołnierze Wyklęci pozostali wierni przysiędze do końca
Jacek Pawłowicz mówił o śladach historii rotmistrza Witolda Pileckiego w mokotowskim areszcie, siedzibie muzeum, obecnie siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL także o poszukiwaniach miejsca jego śmierci oraz pochówku.
- Witold Pilecki to jeden z najwspanialszych żołnierzy Wojska Polskiego, a także Armii Krajowej. Jego postać niestety nierozerwalnie łączy się z ta polską Golgotą, jaką jest były areszt śledczy Warszawa-Mokotów. To właśnie tam został zamordowany pan rotmistrz, człowiek, który całym życiem służył Polsce, kiedy trzeba było walczy, to walczył, kiedy trzeba to budował małą ojczyznę na kresach Rzeczpospolitej, a gdy trzeba było znowu chwycić za broń poszedł jako jeden z pierwszych - mówił Jacek Pawłowicz.
Leszek Wosiewicz, reżyser, autor powstającego filmu o rotmistrzu Pileckim relacjonował postępy w produkcji filmu o Witoldzie Pileckim. - Wszystko jest na dobrej drodze, powstało już ponad 60 procent materiału, aktorzy pracują świetnie. Pisząc scenariusz starałem się dość dokładnie wypunktować istota postaci rotmistrza Pileckiego. Nie chodzi tylko o wydarzenia z jego życia, ale jakim był człowiekiem. To jest dla mnie fundament. Opowiedzenie historii o człowieku który wsławił się tym czy tamtym jest za proste, bardzo ważne także otoczenie świat, w którym działał, dopiero poprzez to naprawdę widzimy kim był – dodał reżyser.
REKLAMA
Wyrok na Witoldzie Pileckim wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Rotmistrz został zamordowany strzałem w tył głowy. Miejsce pochówku rotmistrza pozostało nieznane. Prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło cmentarza Powązkowskiego (tzw. kwatera Ł - łączka).
Więcej w zapisie audycji, zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Gen. August Emil Fieldorf "Nil" - wierny żołnierz Niepodległej
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Jacek Pawłowicz, Leszek Wosiewicz
Data emisji: 09.05.2020
Godzina emisji: 16.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA