Szef PKW: określenie zasad nowych wyborów należy do władzy ustawodawczej
- Szef PKW Sylwester Marciniak pytany na konferencji prasowej, czy obecna sytuacja oznacza ogłoszenie wyborów od początku dla wszystkich kandydatów, odpowiedział, że "w tej chwili trudno to przesądzać". - W dalszym ciągu obowiązują przepisy ustawy, które pozbawiają pewnych kompetencji Państwową Komisję Wyborczą - zaznaczył.
2020-05-10, 21:36
Jak podkreślił szef PKW, proces wyborczy ruszy od początku, według nowego kalendarza wyborczego. Na nowo będą rejestrowane komitety wyborcze i kandydaci na prezydenta, a także będą powoływane komisje wyborcze.
- Czekamy na zmiany legislacyjne, bo słynny artykuł 102 (tzw. tarczy antykryzysowej 2.0) odebrał trochę uprawnień Państwowej Komisji Wyborczej i żebyśmy mogli przeprowadzić wybory, to i tak muszą być one przywrócone - podkreślił Marciniak.
Powiązany Artykuł
"Marszałek Sejmu ma 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów". Jest uchwała PKW
Szef PKW był pytany przez dziennikarzy, czy fakt, że nie doszło do aktu głosowania, jest zgodny z prawem, odparł, że w historii RP były takie sytuacje - na progu II RP - gdy były zarządzone wybory do Sejmu ustawodawczego.
- Jest to sytuacja precedensowa, mam nadzieję, że tak jak dzisiaj ten deszcz spada, to trochę ochłodzi animozje polityczne i być może klasa polityczna uzna jednak, że dla systemu demokratycznego istotne są wybory i wybory przeprowadzone właśnie przez PKW w pełni - powiedział.
REKLAMA
"Trzeba usiąść i podjąć kroki legislacyjne"
Dopytywany, dlaczego tak szybko PKW podjęło decyzję ws. uchwały, Sylwester Marciniak odparł, że "ważne jest, by pewne niepokoje związane z brakiem wyborów rozwiać".
- Dlatego, że trzeba usiąść i w tej chwili ewentualnie podjąć kroki legislacyjne, które umożliwią przeprowadzenie wyborów. Czas jest taki, że 6 sierpnia upływa kadencja urzędującego prezydenta i nie stać Polski na taki okres, kiedy nie ma prezydenta, który posiada legitymizację wynikającą z wyborów - mówił Marciniak.
Dodał, że trzeba mieć na uwadze, że proces wyborczy trwa długo i "dlatego uznaliśmy, że trzeba jak najszybciej rozwiązać ten problem".
REKLAMA
Jaki termin nowych wyborów?
Marciniak był też pytany o pojawiający się w mediach nowy termin wyborów - 28 czerwca i czy PKW jest w stanie w tym terminie zorganizować wybory korespondencyjne.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jarosław Kaczyński: rządy Zjednoczonej Prawicy zmieniają Polskę na lepsze
- To jest kwestia decyzji, jakie będą wybory - czy korespondencyjne, czy o charakterze mieszanym. Natomiast kwestia daty ewentualnego głosowania, to jest kwestia zarządzenia marszałka Sejmu, który wcześniej się zwróci oczywiście o zaopiniowanie kalendarza wyborczego do PKW. W tej chwili byłoby to przedwczesne, czy będzie to 20 czerwca, 20 lipca czy jeszcze jakiś inny termin bardziej odległy - mówił szef PKW.
Powiązany Artykuł
"Wybory prezydenckie są dla nich ostatnią szansą". Prezes PiS o działaniach opozycji
Koncepcja wyborów mieszanych
Marciniak dopytywany, czy możliwe są wybory mieszane, odparł, że w tej chwili nie ma takiej możliwości. Wskazał, że ustawodawca rozszerzył krąg osób, które mogą głosować korespondencyjnie.
REKLAMA
- To są nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również powyżej 65. roku życia, jak i osoby, które są w kwarantannie. To wymaga w tej chwili bardzo jednoznacznego uregulowania prawnego, mam nadzieję, że do takiej sytuacji dojdzie - mówił.
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Polacy nie chcą stanu klęski żywiołowej. "Stan epidemii wystarczający"
Szef PKW odpowiadając na kolejne pytania, przypomniał, że już kilkakrotnie wspominał, iż najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby "każdy Polak, wolny obywatel miał możliwość wyboru czy chce udać się do lokalu wyborczego, czy chce głosować korespondencyjnie".
jmo
REKLAMA
REKLAMA