Szef PKW: Komisja gotowa opiniować projekty dotyczące wyborów prezydenckich

- Jeżeli autorzy projektów zwrócą się do Państwowej Komisji Wyborczej, to może ona pod względem technicznym zaopiniować dany projekt ustawy. Kwestia wyboru systemu głosowania to jest już decyzja polityczna - powiedział szef PKW Sylwester Marciniak.

2020-05-12, 07:37

Szef PKW: Komisja gotowa opiniować projekty dotyczące wyborów prezydenckich
Szef PKW Sylwester Marciniak. Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Przewodniczący PKW pytany był czy Komisja będzie opiniować projekty ws. przeprowadzenia głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich, które przygotowały poszczególne ugrupowania polityczne. - Jak się zwrócą, to ewentualnie, ale bardziej pod względem technicznym, bo kwestia wyboru systemu to jest decyzja polityczna. My natomiast możemy powiedzieć, czy to jest pod względem technicznym realne - powiedział Marciniak.

Powiązany Artykuł

witek 1200 pap.jpg
We wtorek zbierze się Sejm. Zajmie się projektem klubu PiS ws. wyborów prezydenckich

Pomysł na wybory hybrydowe

Klub PiS przygotował projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Projekt w poniedziałek wieczorem został złożony w Sejmie. Wynika z niego, że w wyborach głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Czerwiec lepszym terminem". Piotr Gliński o głosowaniu w wyborach prezydenckich

Projekt zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia dotyczącej przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnie wyborów prezydenckich w 2020, jak i niektórych przepisów art. 102 ustawy z 16 kwietnia, czyli tzw. tarczy 2.0 - wykreślony m.in. zostaje przepis mówiący, że w wyborach prezydenckich 2020 r. PKW nie określa wzoru karty do głosowania i nie zarządza ich druku.

REKLAMA

Zachowane uprawnienia kandydatów

Zgodnie z projektem, kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach zarządzonych przez marszałka Sejmu w kolejnym terminie. Będzie też można zgłaszać nowych kandydatów.

Również w poniedziałek posłowie Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali główne założenia złożonego już w Sejmie projektu ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Zakłada on, że organizacja wyborów należałaby do PKW, a głosowanie odbyłoby się w formie korespondencyjnej łączonej z tradycyjnym w lokalach wyborczych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Kik: opozycja traci argumenty, w tych wyborach nie odegra większej roli

Lewica zaproponowała wszystkim klubom parlamentarnym spotkanie w środę 13 maja, by porozmawiać na temat przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

REKLAMA

14 dni na wyznaczenie nowego terminu

W niedzielę PKW stwierdziła, że w wyborach 10 maja br. brak było możliwości głosowania na kandydatów i w związku z tym, że jest to równoznaczne w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów, marszałek Sejmu będzie miała 14 dni od opublikowania uchwały PKW w Dzienniku Ustaw na ponowne zarządzenie wyborów. 


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej