Tu poznasz historię Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Zobacz Dom Rodzinny papieża
Jedne z najnowocześniejszych muzeów w Polsce znajduje się w Wadowicach i opowiada historię św. Jana Pawła II. Sercem multimedialnej ekspozycji jest dom rodziny Wojtyłów. To w nim urodził się i wychowywał przyszły papież. Portal PolskieRadio24.pl zaprasza do wirtualnych odwiedzin w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
2020-05-17, 07:00
Posłuchaj
Dom, w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola seniora, znajduje się w Wadowicach przy ul. Kościelnej 7. Dziś w budynku tym mieści się otwarte w kwietniu 2014 r. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Powiązany Artykuł
Abp Jędraszewski: Jan Paweł II zwrócił się z wołaniem do świata o otwarcie się na Chrystusa
- Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego. Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom - mówił Jan Paweł II w 1999 r., kiedy po raz trzeci i ostatni odwiedzał Wadowice. Jak podkreślają twórcy i pracownicy Muzeum, właśnie te słowa są inspiracją do rozwijania dzieła, które przybliża życie świętego Polaka. W domu, który tworzy muzeum, rodzina Wojtyłów w latach 1919-1938 zajmowała na piętrze dwa pokoje z kuchnią.
Wirtualny spacer
Eksponaty zgromadzone w placówce i multimedialna, narracyjna forma opowiadania o Karolu Wojtyle, przyszłym papieżu oraz o jego rodzinie, przyciągała rocznie blisko ćwierć miliona osób z ponad stu krajów. Teraz jubileusz 100. rocznicy urodzin, ze względu na sytuację epidemiologiczną przeżywany musi być w zupełnie innych warunkach, bez licznego udziału gości.
Jak podkreśla w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Magdalena Klaja z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, wiele osób planowało swoją obecność w tych szczególnych dniach w Wadowicach. - Dlatego też chcielibyśmy wszystkim, którzy nie będą mogli przyjechać, wirtualnie dać możliwość odwiedzenia miejsca, w którym na świat przyszedł Karol Wojtyła – mówi Magalena Klaja. Dodaje, że w wirtualnej ekspozycji, pod adresem domjp2.pl, udostępniona została cała przestrzeń Muzeum.
REKLAMA
1000 m2 ekspozycji
Muzealna ekspozycja zajmuje obecnie ponad 1000 m2. Multimedialne wystawy oglądać można od 2014 r., ale już wcześniej miejsce było dostępne dla zwiedzających. Pierwsza papieska wystawa powstała tu w 1984 r. W 2010 r. rozpoczął się gruntowny remont budynku, w wyniku którego na potrzeby muzeum zaadaptowano nie tylko mieszkanie Wojtyłów, ale także całą kamienicę.
- Wirtualny spacer podąża dokładnie tak, jak wiedzie trasa zwiedzania. Rozpoczynamy od poznania małej ojczyzny, która kształtowała małego Karola, poznajemy też m.in. losy wadowickich Żydów, i następnie wiedzeni przez Karmel i Kalwarię Zebrzydowską, docieramy do serca Muzeum, czyli mieszkania państwa Wojtyłów, w którym urodził się i dorastał przyszły papież – opowiada Magdalena Klaja.
Posłuchaj
REKLAMA
Życie Karola Wojtyły
Podkreśla, że śledzimy losy rodziny, także trudne wydarzenia, jak śmierć Edmunda Wojtyły, i najważniejsze wydarzenia z życia samego Karola, już po wyjeździe z rodzinnego miasta.
Powiązany Artykuł
Polskie Radio w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
- Towarzyszymy mu, gdy został księdzem, biskupem, arcybiskupem krakowskim i w końcu kardynałem i papieżem. Jesteśmy przy trudnych chwilach zamachu z 13 maja 1981 r., poznajemy jego nauczanie, aż do chwili przejścia papieża do Domu Ojca, dbając o to, by to nauczanie pozostało wciąż żywe – wyjaśnia rozmówczyni Portalu PolskieRadio24.pl.
Cykl filmów
Nowością, przygotowaną szczególnie z myślą o rocznicy urodzin przyszłego papieża, jest cykl filmów, które opowiadają o losach Wojtyłów sprzed narodzin Karola.
REKLAMA
- Chcieliśmy pokazać historię rodziny przez pryzmat domu, w którym wyrastał. "Dom mojego dzieciństwa" to 7-odcinkowy cykl krótkich filmów - mówi Magdalena Klaja.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Jan Paweł II - postać, która ciągle inspiruje. Artyści w hołdzie świętemu papieżowi
- Pierwszy odcinek pokazał historię kamienicy przy ul. Rynek 2, mieszkania 4, jak dawniej ją określano. Obecnie to ul. Kościelna 7. Kolejne odcinki poświęcono ojcu Karolowi Wojtyle, matce Emilii, rodzinie Kaczorowskich, bratu Edmundowi. Ostatni wyemitujemy 17 maja, dzień przed urodzinami papieża i tam znajdziemy piękne świadectwo, które pozostawiła pani Helena Szczepańska, sąsiadka państwa Wojtyłów - przybliża szczegóły.
REKLAMA
Filmy "Dom mojego dzieciństwa" zobaczyć można w mediach społecznościowych placówki oraz w serwisie YouTube.
Żywa historia
"Przez pamiątki i wspomnienia pielgrzymek do Ojczyzny wkraczamy w przesłanie jego nauczania, którego symbolem stały się słowa »Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi«, aby następnie przejść po ziemiach z najdalszych zakątków świata, ustawionych na wadowickiej ziemi, z której wyrósł przyszły papież. Zwiedzanie kończymy swoistym testamentem Jana Pawła II, mającym nam przypominać, że choć fizycznie papież odszedł, jego nauczanie wciąż jest żywe" - podkreślają twórcy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r., mieszkał tam do matury, którą zdał w liceum im. Wadowity.
Jan Paweł II nigdy nie zapomniał o rodzinnej miejscowości. W marcu 2005 r., gdy krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: "Witam Wadowice". Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.
Przemysław Goławski
REKLAMA
REKLAMA