Jak koronawirus zmieni gospodarkę - o tym na Europejskim Kongresie Gospodarczym

O zmieniającej się w dobie pandemii gospodarce dyskutować będą uczestnicy rozpoczynającego się jutro w internecie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Z powodu epidemii COVID-19 wydarzenie w tradycyjnej formie spotkań zostało przełożone na początek września.

2020-05-17, 13:00

Jak koronawirus zmieni gospodarkę  - o tym na Europejskim Kongresie Gospodarczym
Jutro rozpocznie się Europejski Kongres Gospodarczy online. . Foto: ECC

Posłuchaj

Jutro rozpocznie się Europejski Kongres Gospodarczy online. Z powodu epidemii COVID-19 wydarzenie w tradycyjnej formie spotkań "na żywo" zostało przełożone na początek września. Organizator Kongresu Wojciech Kuśpik podkreśla, że w obecnej sytuacji rozmowy są szczególnie potrzebne, dlatego od 18 do 20 maja dyskusje będą organizowane przez internet.
+
Dodaj do playlisty

Organizator Kongresu Wojciech Kuśpik podkreśla, że w obecnej sytuacji rozmowy są szczególnie potrzebne, dlatego od 18 do 20 maja dyskusje będą organizowane przez internet.

Dyskusja nie tylko o tym jak pandemia zmienia i zmieni polska gospodarkę

Jak piszą na stronie internetowej organizatorzy, pierwszy dzień EEC Online rozpocznie się od przedstawienia idei powołania internetowej wersji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

"Zaraz potem postaramy się znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie o charakterze gospodarczym, cywilizacyjnym, kulturowym, społecznym – jak będzie wyglądał świat po pandemii. Dziedziny, w których zmieni się najwięcej: handel zagraniczny i logistyka, transport i mobilność, usługi, bezpieczeństwo i medycyna. Popyt na energię. Sytuacja na rynku pracy. Jakie zmiany w gospodarce będą miały charakter trwały, a jakie przejściowy? Czy cyfryzacja przyspieszy? Pandemia jako dramat, który może prowadzić do pozytywnych zmian. Wnioski z pandemii, które warto wyciągnąć już teraz" - czytamy na stronie Kongresu.

Wojciech Kuśpik powiedział, że ostatnie miesiące zupełnie zmieniły gospodarkę. Wskazał, że zmienił się rynek pracy, sytuacja na rynku energii, a zamiast wzrostu gospodarczego i zrównoważonego budżetu będziemy mieli recesję i deficyt. Organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego dodał, że jednocześnie niektóre branże zaczęły się szybciej rozwijać. Tak jest między innymi w przypadku handlu przez internet.

REKLAMA

Na Kongresie długa lista gości - ekonomiści i praktycy biznesu

Swoją wiedzą i swoimi przemyśleniami podzielą się między innymi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu; Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego; Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Tomasz Konik, partner Deloitte.

O prowadzeniu biznesu w trudnej sytuacji pandemii opowiedzą też między innymi Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP; Rafał Sonik, prezes Gemini Holding czy Tomasz Suchański, prezes Żabki.

Swymi spostrzeżeniami podzieli się także Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy z Komisji Europejskiej oraz Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC. O wyzwaniach w czasie pandemii opowie także Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej.

Swoją wiedzą podzielą się również w trakcie EEC Online między innymi Małogorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej; Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego; Michał Kurtyka, minister klimatu; Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii; Marcin Korolec, minister środowiska w latach 2011-2013, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

REKLAMA

O kwestiach dotyczących gospodarki w trakcie i po pandemii opowie również Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych w Deloitte. Swymi przemyśleniami podzielą się z nami między innymi także: Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan; Małgorzata Kleniewska-Wodtke, prezesFitch Polska; Wojciech Kamieniecki, prezes Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

O skutkach pandemii i funkcjonowaniu po niej opowie również Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. Do kwestii gospodarczych w cieniu pandemii odniosą się także między innymi: Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego; Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych; Dariusz Blocher, prezes Budimeksu; Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe; Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Europejski Kongres Gospodarczy w tradycyjnej formie ma się odbyć od 2 do 4 września.

IAR, ECC, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej