"Starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość". O. Michał Paluch o Janie Pawle II
- Św. Jan Paweł II starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość, a nie pomimo własnej tożsamości. Uczył nas, że to właśnie dlatego, że jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy tworzyć ciepłe i otwarte miejsce dla człowieka, który nie do końca popiera nasze poglądy - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Michał Paluch, dominikanin, filozof, profesor i rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.
2020-05-17, 20:17
Posłuchaj
Tematem rozmowy była inauguracja Instytutu Jana Pawła II w Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. - Chcemy uwiecznić obecność Jana Pawła II w naszej uczelni, ponieważ był on naszym uczniem. Ta edukacja pozostawiła w nim głęboki, trwały ślad, ale ten ślad pozostał także na pontyfikacie papieża - ocenił o. Michał Paluch.
Powiązany Artykuł
Prof. Łęcicki: biografia Jana Pawła II błogosławieństwem jego papieskiej posługi
- Imię Jana Pawła II kojarzy się przede wszystkim z walką o rodzinę i to bardzo ważny kierunek podejmowania dziedzictwa papieża, natomiast zapomnianym tematem jest troska o to, by kultura była nośnikiem wiary. Chcemy, by ten temat rozbrzmiał na nowo także na świecie. Chcielibyśmy także traktować Instytut Jana Pawła II jako partnera w dyskusji i rozmowie - podkreślił.
"Zdziałać coś przez nawrócenie"
Zdaniem dominikanina "Jan Paweł II przez rozmach swego pontyfikatu może być zestawiony ze świętym Tomaszem z Akwinu. W przypadku takich gigantów rodzi się pokusa, by gryźć nie swoimi zębami 'pokarm', który od nich otrzymaliśmy. Aby dzieło jakiegoś autora stało się naprawdę płodne, musi być 'pogryzione' naszymi własnymi zębami, abyśmy docenili jego wielkość".
- Był to pierwszy papież, który poszedł do meczetu i synagogi. Najważniejsze w myśleniu o jego strategii intelektualnej i misyjnej jest to, że starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość, a nie pomimo własnej tożsamości. Św. Jan Paweł II uczył nas, że to właśnie dlatego, że jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy tworzyć ciepłe i otwarte miejsce dla człowieka, który nie do końca popiera nasze poglądy - stwierdził gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
<<CZYTAJ TAKŻE>> "Postać kluczowa, nie tylko dla Polaków". Prof. Paweł Skibiński o Janie Pawle II
- Od samego początku do końca Jan Paweł II był przekonany, że możemy zdziałać coś przez nawrócenie, a nie przez reformy pewnego porządku, który widzimy wokół nas - podsumował.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: o. Michał Paluch (dominikanin)
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
PR24/pkr
REKLAMA